Špigel: Dok evropska privreda pati, američka profitira

Bez autora
Jun 01 2015

Evropske firme trpe štetu zbog sankcija Rusiji, dok njihovi američki konkurenti sada, kao i ranije, sklapaju dobre poslove sa Rusijom. I prošle godine je, prema ruskoj statistici, zabeleženo i povećanje rusko-američke robne razmene od šest odsto, piše nemački nedeljnik "Špigel".Trgovina Rusije sa zemljama Evropske unije smanjena je, međutim, za skoro deset odsto, navodi ovaj magazin i dodaje da se američka privreda protivi sankcijama, a da su mesecima predstavnici velikih američkih firmi intervenisali u Beloj kući – prvo diskretno, a onda otvorenije, prenosi Tanjug...

Evropske firme trpe štetu zbog sankcija Rusiji, dok njihovi američki konkurenti sada, kao i ranije, sklapaju dobre poslove sa Rusijom. I prošle godine je, prema ruskoj statistici, zabeleženo i povećanje rusko-američke robne razmene od šest odsto, piše nemački nedeljnik "Špigel".

Trgovina Rusije sa zemljama Evropske unije smanjena je, međutim, za skoro deset odsto, navodi ovaj magazin i dodaje da se američka privreda protivi sankcijama, a da su mesecima predstavnici velikih američkih firmi intervenisali u Beloj kući – prvo diskretno, a onda otvorenije, prenosi Tanjug.

Iz američke Privredne komore navodi se da se ruski postupak u Ukrajini ni u kom slučaju ne prihvata, ali i da se unilateralne sankcije prema Rusiji odbijaju, prenosi Špigel.

"Za neke firme reč je o suštinskim poslovima", rekao je lobista Džon Engler.

Prema Špigelu, ruskim sankcijama su pogođeni svetski poznati koncerni, kao što su "Ekson mobil", "AT & T", "Dženeral elektrik" i "Boing".

"Mi ne želimo, ipak, da ljude koju kupuju američke prozvode kažnjavamo sankcijama", rekao je jedan top menadžer britanskom nedeljniku Ekonomist, prenosi Špigel, koji piše da, uprkos svemu, mnoge američke firme i dalje neguju kontakte sa Rusijom.

Kompanija za proizvodnju helikoptera "Bel" u Teksasu potpisala je, na primer, ugovor sa ruskim koncernom "Jural vorks of sivil avijejšen" koji u Jekaterinburgu želi da proizvodi "Bel-Helikopter".

"Mi se veoma radujemo tome da u Rusiji izgradimo jako prisustvo", rekao je vicepredsednik kompanije "Bel" Patrik Mulej.

Problem je u tome, navodi nemački magazin, što taj koncern pripada državnoj firmi "Rostek" Sergeja Čemesova, za koga se kaže da je blizak sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Šef Asocijacije evropskog biznisa u Moskvi Frank Šauf kaže za Špigel da su Amerikanci prvo izvršili veliki pritisak na Evropu da uvede oštre sankcije, a da su oni svoju trgovinu sa Rusijom lane povećali.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik