Sedam godina posle predaje zahteva za članstvo u Svetsku trgovinsku organizaciju, Srbija još uvek čeka da bude primljena u društvo zemalja koje sve zajedno čine 97 odsto svetske trgovine, a kako trenutno stvari stoje to bi moglo da se desi u drugoj polovini 2012. U društvu 157. zemalja sveta, koliko ih je ukupno u STO, od pre neki dan su i Crna Gora i Rusija. Za razliku od Rusije koja je na to čekala 18 godina i dugo bila jedina iz grupe 20 najrazvijenijih ekonomija sveta koje ne pripadaju ovoj ekipi, Crna Gora je zahtev za članstvo podnela iste godine kada i Srbija, 2004. Srbija bi mogla u to društvo u drugoj polovini naredne godine „ako se ovaj proces oceni kao prioritetan spoljnoekonomski cilj“. Na osmoj ministarskoj konferenciji u Ženevi pristupanje Srbije STO ocenjeno je kao „najbliže okončanju i prioritet ove organizacije za sledeću godinu“. Srbija je pregovore za članstvo počela februara 2005. a od tada je radna grupa imala 11 sastanaka sa predstavnicima ove međunarodne organizacije.
Sedam godina posle predaje zahteva za članstvo u Svetsku trgovinsku organizaciju, Srbija još uvek čeka da bude primljena u društvo zemalja koje sve zajedno čine 97 odsto svetske trgovine, a kako trenutno stvari stoje to bi moglo da se desi u drugoj polovini 2012.
U društvu 157. zemalja sveta, koliko ih je ukupno u STO, od pre neki dan su i Crna Gora i Rusija. Za razliku od Rusije koja je na to čekala 18 godina i dugo bila jedina iz grupe 20 najrazvijenijih ekonomija sveta koje ne pripadaju ovoj ekipi, Crna Gora je zahtev za članstvo podnela iste godine kada i Srbija, 2004. Srbija bi, kako Danas saznaje u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja mogla u to društvo u drugoj polovini naredne godine „ako se ovaj proces oceni kao prioritetan spoljnoekonomski cilj“. U Ministarstvu kažu da je na osmoj ministarskoj konferenciji u Ženevi pristupanje Srbije STO ocenjeno kao „najbliže okončanju i prioritet ove organizacije za sledeću godinu“.
Srbija je pregovore za članstvo počela februara 2005. a od tada je radna grupa imala 11 sastanaka sa predstavnicima ove međunarodne organizacije. U poslednjem izveštaju sa sastanka u septembru ove godine, koji može da se nađe na sajtu STO, piše da se Srbija „polako, ali sigurno“ kreće ka tome da uspešno okonča pregovore za ulazak u ovu organizaciju.
U Ministarstvu ekonomije napominju da je Srbija uradila mnogo na usklađivanju svog trgovinskog sistema sa pravilima ove organizacije što predstavlja i srž ovog procesa. Neki zakoni su promenjeni, doneti su i neki novi, a najviše je urađeno na zakonima iz oblasti poljoprivrede, tehničkih propisa, intelektualne svojine, spoljnotrgovinskog poslovanja. Napredak u pregovorima o članstvu, kao i njihovo okončanje dominantno zavisi od reformi, ističu u Ministarstvu, ali i od ostalih partnera u pregovorima pošto se paralelno sa usklađivanjem spoljnotrgovinskog sistema odvijaju i bilateralni pregovori sa zainteresovanim članicama STO o liberalizaciji pristupa tržištu roba i usluga.
„Nepostojanje preciznih pravila u procesu pristupanja dovodi do situacije da se neki partneri mogu javiti u finalnoj fazi pregovora, kao što je slučaj sa Srbijom, što dodatno onemogućava jasno sagledavanje dužine budućih pregovora“, napominju u Ministarstvu.
Srbija je ispunila mnogobrojne uslove koji su od nje traženi, a neki od zahteva koje je STO imala ticali su se i razjašnjenja sanitarnih i fitosanitarnih mera, prava intelektualne svojine, kao i regionalnih trgovinskih ugovora. Osetan je bio napredak, navodi se u izveštaju članica, u bilateralnim pregovorima oko pristupa tržištu robe i usluga. Srbija je potpisala devet takvih sporazuma i to je pohvaljeno. Novi sastanak (i to je poslednje što se može naći u ovom kratkom izveštaju o napretku Srbije) zakazan je za početak 2012.