Svaki drugi mali proizvođač koristi razne surogate

Bez autora
Oct 21 2015

Od 126 kontrolisanih pržionica kafe širom Srbije, koji proizvode, i u promet stavljaju proizvode od kafe, pet je koristilo surogate u svojoj robi, pokazala je najnovija kontrola poljoprivredne inspekcije Ministarstva poljoprivrede.Neodgovorni proizvođači su time potrošače dovodili u zabludu, jer su umesto pržene mlevene kafe, kupovali mešavine raznih dodataka. Kod svakog drugog malog proizvođača utvrđena je određena neusaglašenost, a u devet slučajeva upravo zbog takvih nedostataka zabranjen je dalji promet, dok se oni ne otklone, kažu u Inspekciji.

Od 126 kontrolisanih pržionica kafe širom Srbije, koji proizvode, i u promet stavljaju proizvode od kafe, pet je koristilo surogate u svojoj robi, pokazala je najnovija kontrola poljoprivredne inspekcije Ministarstva poljoprivrede. Neodgovorni proizvođači su time potrošače dovodili u zabludu, jer su umesto pržene mlevene kafe, kupovali mešavine raznih dodataka.

- Kod svakog drugog malog proizvođača utvrđena je određena neusaglašenost, a u devet slučajeva upravo zbog takvih nedostataka zabranjen je dalji promet, dok se oni ne otklone - kažu u Inspekciji.

Prisustvo raznih surogata u kafi utvrđeno je kod SZTGUR "Biseri" iz Aranđelovca, "Sandra prestiž plus", takođe iz Aranđelovca, "Marko kafa" d.o.o iz Kragujevca, Z.T.R. i agencija Fontana fruit, ADDS iz Pančeva, "Centar M" iz Nakova, kod Kikinde.

Prema Pravilniku o kvalitetu sirove kafe, proizvodima od kafe, surogatima od kafe i srodnim proizvodima, propisano je da ukoliko se surogati koriste, proizvođač je dužan da to i naznači na deklaraciji.

- Rešenjem inspektora izriče se zabrana prometa kafe, koja sadrži surogate, a da proizvođač to nije naznačio u deklaraciji - naglašavaju inspektori.

Kontrolisanje proizvođača kafe, kako kažu, usledilo je kako bi se proverio uspostavljen sistem bezbednosti hrane, uslovi higijene i sledljivosti, uključujući i uzorkovanje na prisustvo surogata i usklađenost deklaracije sa važećim Pravilnikom.

Po stanovniku 4,5 kilograma

Godišnja potrošnja kafe po stanovniku iznosi 4,5 kilograma. U Srbiji se proda oko 33.000 tona crnog zrna. Razlog zbog kojeg se u Srbiji ne pije više instant kafe i espresa treba tražiti u činjenici da su te vrste kafe na srpsko tržište stigle tek pre dvadesetak godina.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik