Tehnička roba traje koliko i garancija

Bez autora
Oct 22 2012

Mobilni telefoni, frižideri, šporeti, mašine, sitni kućni aparati... nikada nisu bili pristupačniji kupcima, ali imaju sve kraći vek. Po pravilu, kako pokazuje iskustvo većine kupaca, traju koliko i garantni rok, potom se „automatski“ kvare, što je znak da je kvalitet u poplavi tih proizvoda na tržištu ozbiljno doveden u pitanje. U većini potrošačkih organizacija tvrde da je jedna od obaveznih stavki u žalbama kupaca i tehnička roba, koja traje taman onoliko koliko proizvođač daje garanciju. Posle toga, što bi naš narod rekao, „možete da se slikate“. Nema obaveze za proizvođača u kom vremenskom periodu je dužan da nakon isteka garancije obezbedi rezervne delove. Potrošači poslednjih meseci sve više primedbi imaju i na kvalitet obuće, naročito patika, neprimeren odnos kvaliteta i cene, zatim skuplje garderobe, posuđa. Broj prijava se nije smanjio, tvrde u potrošačkim organizacijama, samo se promenila njihova struktura.

Tehnička roba traje koliko i garancijaMobilni telefoni, frižideri, šporeti, mašine, sitni kućni aparati... nikada nisu bili pristupačniji kupcima, ali imaju sve kraći vek. Po pravilu, kako pokazuje iskustvo većine kupaca, traju koliko i garantni rok, potom se „automatski“ kvare, što je znak da je kvalitet u poplavi tih proizvoda na tržištu ozbiljno doveden u pitanje.

U većini potrošačkih organizacija tvrde da je jedna od obaveznih stavki u žalbama kupaca i tehnička roba, koja traje taman onoliko koliko proizvođač daje garanciju. Posle toga, što bi naš narod rekao, „možete da se slikate“. Nema obaveze za proizvođača u kom vremenskom periodu je dužan da nakon isteka garancije obezbedi rezervne delove. Potrošači poslednjih meseci sve više primedbi imaju i na kvalitet obuće, naročito patika, neprimeren odnos kvaliteta i cene, zatim skuplje garderobe, posuđa... Broj prijava se nije smanjio, tvrde u potrošačkim organizacijama, samo se promenila njihova struktura.

- Najviše pritužbi građana kod nas je na račun kvaliteta mobilnih telefona - kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača.

- Slede primedbe na usluge, zatim sitne kućne aparate, belu tehniku, a u poslednje vreme sve više i na prodaju robe „na daljinu“ i van poslovnih prostora. Ima i onih koji se žale na komunalne usluge, na cenu i kvalitet električne energije i vode. Mnogo je potrošača koji recimo imaju ugrađene vodomere, ali i pored toga dobijaju duplo veće račune, jer kažu da ima „divlje“ prikačenih korisnika.

I u Centru za zaštitu potrošača Srbije (CEPS) takođe tvrde da se poslednjih godina nije smanjio broj prijava građana.

- Ono što možemo sasvim pouzdano da kažemo je to da se broj prijava potrošača na žalost nije smanjio, promenila se struktura robe za koju se podnose prijave - ističe Vera Vida, predsednica Centra za zaštitu potrošača Srbije.

- Po broju reklamacija do sada prednjači obuća, čak 30 odsto, i to pre svega patike, gde cena ne odražava njihov kvalitet. Slede žalbe na kompjutere i računarsku opremu sa 20 odsto, mobilni telefoni i usluge mobilne telefonije sa 20 odsto. Tek onda ide bela tehnika, nameštaj, a zatim zanatske usluge.

Vida ukazuje da ovakva promena strukture prijava građana nije odraz toga što se popravio kvalitet tehničke robe, već što su potrošači u Srbiji dovedeni na nivo pukog preživljavanja. Kako kaže, patike, haljine, džemperi, cipele i čarape moraju da se kupe, a tehnička roba se popravlja dok to ima smisla i dok ne mora da se kupi novi uređaj.

- Dodatne teškoće potrošačima prilikom reklamacije predstavlja rok u kojem je trgovac dužan da odgovori na reklamaciju, to jest da li je reklamacija uvažena ili ne, kao i rok u kojem taj uređaj mora da se popravi. Zakon je predvideo primeren rok. Tada nastaju problemi, jer trgovac ima jedno viđenje primerenog roka, a potrošač drugo - dodaje Vida.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik