U Hrvatskoj kovnici novca u Svetoj Nedelji počelo je službeno obilježavanje početka proizvodnje naših eurokovanica.
Ukupno će se proizvesti 3700 tona hrvatskih kovanica eura i centa. Već sad postoji mogućnost dualnog isticanja cijena u kunama i eurima. Veliki trgovački lanci i međunarodne kompanije to su već uvele, no manji poduzetnici i trgovci kažu, čekat će do krajnjeg roka - 5. rujna.
U trgovini Tatjane Peretin - cijene su i dalje isključivo u kunama. Iako je shvatila način preračunavanja u euro - s dvojnim isticanjem cijena još će pričekati.
Dvojno isticanje cijena na snazi će biti do kraja iduće 2023. godine. To je ujedno i glavni mehanizam kojim se nastoji zaštititi potrošač. Kuna se u euro preračunava po fiksnom tečaju.
- Što znači da potrošač ne smije biti u nepovoljnijem položaju nego što bi bio da euro nije uveden. To konkretno znači da ako je cijena primjerice 10 kuna, onda se ona mora prebaciti u euro po fiksnom tečaju, točno koliko ona iznosi, primjerice 1,33 eura, rekla je Branka Augustinović, načelnica Sektora za zaštitu prava potrošača pri MGOR-u.
No građani smatraju da su poskupljenja već počela. Tome će pridonijeti, smatraju, i uvođenje eura.
Još jedan od mehanizama zaštite potrošača jest - dobrovoljno uključivanje trgovaca i ostalih poduzetnika - u etički kodeks. Time bi jamčili svojim kupcima da poskupljenje nije posljedica preračunavanja u euro. Gospođa Peretin odmah će se uključiti.
- Tim putem pazimo na preračunavanje u euro. Vrlo nam je važno da nam se ljudi vraćaju, da je uvijek sve u redu i da nemamo nikakvih prigovora, da nemamo nikakvih propusta, rekla je Tatjana Peretin, vlasnica trgovine.
Takve će trgovine dobiti naljepnicu koja će potrošačima jamčiti da su cijene pošteno preračunate.
Krajni rok za dualno uvođenje cijena je 5. rujna. Dotad će, čini se, makar u Karlovcu - u izlozima prevladavati - cijene u kunama.