Trgovci najavljuju nova poskupljenja

Bez autora
May 31 2012

Građane Srbije do kraja juna ove godine očekuju nova poskupljenja. Cene veće od jedan do 20 posto dobiće neki prehrambeni proizvodi, kozmetika i kućna hemija. Kao osnovni razlog za nove cenovnike trgovci i proizvođači navode, pre svega, rast evra. U drugoj polovini godine očekuje se dodatno povećanje cena, a ekonomisti procenjuju da je gotovo nemoguće da godišnja inflacija ostane na pet i po odsto. Prosečna aprilska zarada u Srbiji iznosi 42.215 dinara. Na listi proizvoda koji čekaju više cene su i testenine, pivo, kafa, sokovi, slatkiši, konzervirana i morska riba, suhomesnati proizvodi, sredstva za ličnu higijenu i kućna hemija nekih proizvođača. U proseku, poskupljenja će biti od 5 do 10 posto. Zbog niske kupovne moći proizvođači pokušavaju da odlože poskupljenja.

Trgovci najavljuju nova poskupljenjaGrađane Srbije do kraja juna ove godine očekuju nova poskupljenja. Cene veće od jedan do 20 posto dobiće neki prehrambeni proizvodi, kozmetika i kućna hemija, saznaje RTS.

Kao osnovni razlog za nove cenovnike trgovci i proizvođači navode, pre svega, rast evra.

U drugoj polovini godine očekuje se dodatno povećanje cena, a ekonomisti procenjuju da je gotovo nemoguće da godišnja inflacija ostane na pet i po odsto. Prosečna aprilska zarada u Srbiji iznosi 42.215 dinara.

Na listi proizvoda koji čekaju više cene su i testenine, pivo, kafa, sokovi, slatkiši, konzervirana i morska riba, suhomesnati proizvodi, sredstva za ličnu higijenu i kućna hemija nekih proizvođača. U proseku, poskupljenja će biti od 5 do 10 posto.

Zbog niske kupovne moći proizvođači pokušavaju da odlože poskupljenja.

Sanja Rajković Jovanović iz "Beohemije" za RTS kaže da rast evra negativno utiče na njihovo poslovanje i da će, ukoliko kurs evra nastavi da raste ovim tempom, ta kompanija biti prinuđena da koriguje cene.

Imajući u vidu da "Beohemija" oko 50 posto sirovina za svoje proizvode uvozi iz inostranstva, a da su im cene određene u dinarima, rast evra negativno utiče na poslovanje ove kompanije.

Trgovci kažu da se kupuje uglavnom ono bez čega se ne može, i roba na sniženju. Tako Spomenko Đordan iz "Univereksporta" za RTS ističe da je primetan pad standarda kod potrošača, što može da se primeti kroz promenu navika i kupovine artikala koji su na akcijama.

Prema njegovim rečima, nedostatak novca može da se primeti i kod većih kupovina gde potrošači sve više koriste mogućnost odloženog plaćanja putem čekova i kartica.

U odnosu na prošli april, ovogodišnji je u proseku doneo cene veće za 2,7 posto. Od aprila do aprila najviše su poskupeli proizvodi i usluge za održavanje stana, gotovo 16 posto. Slede poskupljenja goriva i maziva za putničke automobile, više od 15 posto, gas 11, a mleko, sir i jaja oko osam posto.

Procenjuje se da će u prvih šest meseci inflacija već dostići 4 i po procenta, pa je teško očekivati da će, do kraja godine, biti na nivou gornje projektovane granice od 5,5 odsto.

Prema pisanju RTS-a, od juna nas očekuje sezonsko povećanje cena na zelenim pijacama, potencijalni rast trgovačkih marži. Imaćemo s jeseni i rast cena komunalnih usluga i cena struje, dakle regulisanih cena, i na kraju krajeva imamo i efekat rasta uvoznih cena po osnovu povećane vrednosti evra.

Nova Vlada moraće da odluči da li će produžiti važnost uredbi o ograničavanju marži na neke osnovne životne namirnice i ograničavanju cene hleba od brašna tipa 500. Prva prestaje da važi za mesec dana, a druga 30. septembra.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik