Zemlje članice EU su prošle godine prijavile 9.157 slučajeva nepravilnosti u hrani za ljude i životinje, od čega je za robu iz Srbije bilo 11 prijava. Po podacima Sistema brzog upozoravanja u oblasti hrane za ljude i životinje (RASFF), ove godine na robu iz Srbije stigle su tri prijave. Najviše prijava u 2011. godini (pet) odnosilo se na prisustvo norovirusa u zamrznutim malinama, kupinama i šumskom voću i ta roba je povučena sa tržista. Taj virus može da izazove stomačnu infekciju i temperaturu. Svih pet slučajeva prijavila je Danska, a prijavljena je i zaraza norovirusom u Finskoj, za koju se sumnja da vodi poreklo od zamrznutih kupina iz Srbije. Povremeno otkrivanje nepravilnosti robe uobičajeno je i Srbija, generalno gledano, nema problema da zadovolji standarde EU za robu biljnog porekla.
Zemlje članice EU su prošle godine prijavile 9.157 slučajeva nepravilnosti u hrani za ljude i životinje, od čega je za robu iz Srbije bilo 11 prijava, preneo je danas portal EurAktiv Srbija.
Po podacima Sistema brzog upozoravanja u oblasti hrane za ljude i životinje (RASFF), ove godine na robu iz Srbije stigle su tri prijave.
Najviše prijava u 2011. godini (pet) odnosilo se na prisustvo norovirusa u zamrznutim malinama, kupinama i šumskom voću i ta roba je povučena sa tržista. Taj virus može da izazove stomačnu infekciju i temperaturu.
Svih pet slučajeva prijavila je Danska, a prijavljena je i zaraza norovirusom u Finskoj, za koju se sumnja da vodi poreklo od zamrznutih kupina iz Srbije, piše u izveštaju RASFF za 2011.
Šef sektora za evropske integracije Delegacije EU Frejk Janmat izjavio je u junu da je povremeno otkrivanje nepravilnosti robe uobičajeno i da Srbija, generalno gledano, nema problema da zadovolji standarde EU za robu biljnog porekla.
Prošle godine Francuska je prijavila da u zamrznutim crvenim i zelenim paprikama uvezenim iz Belgije, a čije poreklo su španija i Srbija, ima bakterije listerija monocitogenes, opasne za osobe oslabljenog imuniteta i za trudnice.
Italija je prijavila prisustvo halucinogene pečurke muhara (amanita muscaria) u mešanim pečurkama iz Srbije, dok je Slovenija prijavila tri nepravilnosti - prenosenja supstanci iz ambalaže na hranu, i prisustvo mleka, koji se smatra čestim alergenom, u čokoladi za kuvanje i kolačima.
Od početka ove godine na robu iz Srbije podnete su tri prijave, pri čemu se, kako je preneo EurAktiv, nijedna nije odnosila na maline, ali su se ponovili problemi sa gljivama i paprikama.
Juna ove godine nije dozvoljen uvoz sušenih paprika u španiju, a razlog su bili insekti, buđ i loše higijensko stanje robe.
Mesec dana ranije, sa tržišta u Finskoj su povučene emajlirane šolje zbog rastvaranja boje i ljuštenja zidova šolje.
Prvu prijavu ove godine podnela je Italija, koja je marta sa tržišta povukla zamrznute vrganje iz Srbije jer je u njima bilo buba.
Za robu sa Zapadnog Balkana u 2011. godini je bilo 30 prijava, od čega 11 iz Srbije, što je smanjenje u odnosu na 2010. godinu, kada je na robu iz regiona bilo 44 prijave.
Zemlje EU su prošle godine prijavile 9.157 slučajeva nepravilnosti u hrani za ljude i životinje, od čega su 3.812 novi slučajevi, dok su ostalo informacije u vezi sa ranije otkrivenim slučajevima robe iz raznih zemalja sveta.
Najviše prijava bilo je na račun proizvoda iz Kine - 558, Indije - 337 i Turske - 318.
Od zemalja EU najviše prijava je bilo na robu iz Nemačke, najvećeg izvoznika koja je na četvrtom mestu sa 152 prijave, a sledi španija sa 131 i Francuska sa 125.
Najviše prijava odnosilo se na prisustvo aflatoksina, kancerogenih toksina iz budji.
Sistem RASFF uspostavljen je 1979. godine kako bi vlasti razmenjivale informacije i mogle da deluju brzo. Postoje drugi sistemi upozorovanja na farmaceutske proizvode i medicinske uređjaje, kao i sistem Rapeks (Rapex) za ostale industrijske proizvode, podseća EurAktiv Srbija.