Na osnovu člana 46. Zakona o trgovini („Službeni glasnik RS”, broj 53/10) i člana 17. stav 1. i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi, 29.06.2012. godine, doneta je Uredba o posebnim uslovima prometa određene robe. Ovom uredbom uređuju se posebni uslovi prometa za robu, koja je od vitalnog značaja za život i zdravlje ljudi. Jedan od načina kojim se regulišu ovi uslovi sastoji se u ograničavanju najviše stope marže za određenu robu, a drugi u ograničavanju roka plaćanja te robe i vrednosti povraćaja. Najviša ukupna stopa marže u prometu ograničava se u visini od 10 odsto za pšenično brašno (tip „400“ i tip „500“), jestivo biljno ulje (suncokretovo), kravlje mleko (pasterizovano, sterilizovano) i jogurt, šećer (beli kristalni), sveže meso (svinjsko, goveđe i kokošje) i za slatkovodnu ribu.
Na osnovu člana 46. Zakona o trgovini („Službeni glasnik RS”, broj 53/10) i člana 17. stav 1. i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi, 29.06.2012. godine, doneta je Uredba o posebnim uslovima prometa određene robe.
Ovom uredbom uređuju se posebni uslovi prometa za robu, koja je od vitalnog značaja za život i zdravlje ljudi. Jedan od načina kojim se regulišu ovi uslovi sastoji se u ograničavanju najviše stope marže za određenu robu, a drugi u ograničavanju roka plaćanja te robe i vrednosti povraćaja.
Najviša ukupna stopa marže u prometu ograničava se u visini od 10 odsto za pšenično brašno (tip „400“ i tip „500“), jestivo biljno ulje (suncokretovo), kravlje mleko (pasterizovano, sterilizovano) i jogurt, šećer (beli kristalni), sveže meso (svinjsko, goveđe i kokošje) i za slatkovodnu ribu.
Ukupna stopa marže se obračunava kao zbir pojedinačnih stopa marži u svim fazama prometa, a u odnosu na proizvođačku cenu robe, odnosno cenu po kojoj se roba prvi put stavlja u promet na unutrašnjem tržištu i uključuje sve troškove i pogodnosti (rabate, kasas konto i sl.) iskazane na fakturi ili putem knjižnog odobrenja.
Faktura mora da sadrži posebno iskazanu visinu stope pojedinačne marže, kao i podatak o iskorišćenom delu najviše ukupne stope marže.
Što se tiče roka plaćanja proizvođaču, odnosno dobavljaču, treba reći da on, ne može biti duži od 60 dana od dana prijema računa za isporučenu robu.
Povraćaj (remitenda) robe , na osnovu ove uredbe, ne može biti veći od dva odsto vrednosti isporučene robe na mesečnom nivou.
Vlada Srbije je na predlog Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, usvojila Uredbu o posebnim uslovima prometa određene robe , u cilju sprečavanja poremećaja na tržištu i ravnomernog snabdevanja stanovništva osnovnim prehrambenim namirnicama.
Kaznene mere
U slučaju kršenja odredbi ove uredbe, od kaznenih mera predviđene su kako novčane tako i kazne u vidu zabrane pravnom licu da vrši određene delatnosti.
Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije” i važi šest meseci od dana stupanja na snagu.