Skupština Srbije usvojila Zakon o tržišnom nadzoru, koji predviđa poboljšanje sistema kontrole i nadzora na tržištu i sprovođenje tehničkih propisa u skladu sa standardima Evropske unije. Zakon utvrđuje da proizvodi na tržištu moraju da ispunjavaju određene zahteve u pogledu bezbednosti i zaštite života i zdravlja ljudi, potrošača, imovine i životne sredine, ali i slobodan promet robe bez nepotrebnih ograničenja. Organi tržišnog nadzora moći će da proveravaju karakteristike proizvoda, a po potrebi i da obavljaju fizičke i laboratorijske provere i da od firmi traže dokumentaciju i potrebne informacije. Tržišni inspektori odlučuju o preduzimanju mere zabrane stavljanja proizvoda na tržište ili ograničenju isporuke proizvoda i mere povlačenja proizvoda sa tržišta. Ako se ispostavi da je neki proizvod rizičan, organi tržišnog nadzora mogu da narede da se on uništi, kao i da povuku određenu robu sa tržišta kad se utvrdi da njeno korišćenje predstavlja rizik i da o tome informišu nadležno minististarstvo, koje o preduzetim merama obaveštava Evropsku komisiju.
Skupština Srbije usvojila Zakon o tržišnom nadzoru, koji predviđa poboljšanje sistema kontrole i nadzora na tržištu i sprovođenje tehničkih propisa u skladu sa standardima Evropske unije.
Zakon utvrđuje da proizvodi na tržištu moraju da ispunjavaju određene zahteve u pogledu bezbednosti i zaštite života i zdravlja ljudi, potrošača, imovine i životne sredine, ali i slobodan promet robe bez nepotrebnih ograničenja.
Organi tržišnog nadzora moći će da proveravaju karakteristike proizvoda, a po potrebi i da obavljaju fizičke i laboratorijske provere i da od firmi traže dokumentaciju i potrebne informacije.
Tržišni inspektori odlučuju o preduzimanju mere zabrane stavljanja proizvoda na tržište ili ograničenju isporuke proizvoda i mere povlačenja proizvoda sa tržišta.
Ako se ispostavi da je neki proizvod rizičan, organi tržišnog nadzora mogu da narede da se on uništi, kao i da povuku određenu robu sa tržišta kad se utvrdi da njeno korišćenje predstavlja rizik i da o tome informišu nadležno minististarstvo, koje o preduzetim merama obaveštava Evropsku komisiju.
Organi tržišnog nadzora dužni su da u najkraćem roku obaveste korisnike na celoj teritoriji Srbije o potencijalnim rizicima u korišćenju proizvoda.
Troškove provere i ispitivanja usaglašenosti proizvoda snosi privredni subjekt, ako se utvrdi da proizvod nije u skladu s propisanim zahtevima.
Kontrolu proizvoda koji ulaze na tržište Srbije sprovodi carinski organ, u saradnji sa organom tržišnog nadozora. Carinski organ je dužan da prekine carinski postupak ako se utvrdi da proizvod predstavlja rizik po zdravlje, bezbednost ljudi i životnu sredinu ili ako nema odgovarajuću dokumentaciju.
Koordinaciju u oblasti tržišnog nadzora obavljaće Savet za bezbednost proizvoda koji će obrazovati Vlada Srbije u roku od dva meseca od dana stupanja na snagu zakona.
Zakon obavezuje Vladu da donese opšti program tržišnog nadzora do 31. decembra 2012. za period od dve godine, dok su organi tržišnog nadzora u obavezi da donesu godišnje programe u roku od
tri meseca od stupanja zakona na snagu.
Skupština je usvojila i Zakon o zdravstvenoj zaštiti predmeta opšte upotrebe koji propisuje uslove koji ti predmeti moraju da ispune. To se odnosi na posuđe, pribor, uređaje, ambalažu i druge materijale koji dolaze u kontakt s hranom, dečje igračke i predmete namenjene deci i odojčadi, kozmetičke proizvode i njihovu ambalažu, predmete koji pri upotrebi dolaze u kontakt s kožom ili sluzokožom, predmete za ukrašavanje lica i tela, pirsing i imitaciju nakita.
Usvojene su i izmene zakona o hemikalijama i o biocidnim proizvodima koje predviđaju da nadzor primene zakona i propisa koji regulišu te oblasti, pored inspektora za zaštitu životne sredine i tržišnih inspektora, obavljaju sanitarni inspektori.