Petak je, tradicionalno, pazarni dan u Tuzli. Na centralnoj gradskoj pijaci izuzetno je bogata ponuda, naročito sezonskog povrća i voća.
Teufik Hajdarević ovdje radi duže od 50 godina. Sjeća se prijeratnih pijaca kada je, kako nam priča, dnevno prodavao po 700 kilograma kruške.
Stalne mušterije
- Ja od sedamnaeste godine po pijaci hodam. Radio sam i onda kad sam slobodan, naberem voće i dođem na pijacu, prodam. Sad sam u penziji, pa uberem malo, dođem i prodam, eto, govori nam Hajdarević.
Iz Lopara svakog petka u Tuzlu dolazi Milka Jovanović. Prodaje svoje proizvode i zadovoljna je kako pazarom, tako i kupcima.
- Petkom dolazim, dovozim robu, svoje proizvode. Imam svoje mušterije, s njima sam navikla odavno. Ako im je nešto skupo, ja im dam malo jeftinije, pa ih i sačekam, priča Milka.
Božica Trifković nekoliko godina jednom sedmično dolazi iz Ugljevika kako bi u Tuzli prodala ono što proizvede.
- Većinom prodajem mliječne proizvode, malo krastavaca, malo krompira, ono osnovno za život. Fino je, što se mene tiče, ja sam zadovoljna. Svaki petak dođem. Nešto malo vratim rakije, a ostalo prodam, pogotovo mliječno, to ide, ne mogu ni da donesem koliko mogu prodati, ističe Trifković.
Cijene na pijaci petkom su pristupačnije nego drugim danima, pa je tako krastavac 1,5, paradajz od dvije do tri, paprika dvije, a buranija sedam KM po kilogramu.
- Petak je, pa sam donio malo buranije, paprika i paradajza. Kupci hoće buraniju po šest maraka, nema me nigdje, žali se Hajdarević.
Midhat Velagić, jedan od trgovaca, kaže da se nekako uspijevaju pokriti s onim što zarade.
- Dobro je i kad je pozitivna nula, Bože zdravlja, dodaje.
Dok na većini pijaca u TK-u, pa i cijeloj BiH, trgovci jedva sastavljaju kraj s krajem, u Tuzli su, kako smo čuli, zadovoljni i kad nema zarade.
Raznovrsno voće, povrće i domaći proizvodi mogu se pronaći i na stolovima mostarske pijace. Uslijed poskupljenja goriva došlo je i do poskupljenja osnovnih životnih namirnica, ističe Maja Kajtaz, direktorica JP Tržnice-pijace.
- Sva ta poskupljenja ni nas ovdje na tržnicama nisu mimoišla. Cijene voća i povrća bi po nekim pravilima trebale biti povećane u narednom periodu. Naši trgovci, koliko mogu biti, solidarni su s kupcima, koliko mogu gledati tu kupovnu moć građana, nekako su se uklopili u taj sistem i pokušali su odrediti cijene koje su fleksibilne i prihvatljive, navodi Kajtaz.
Jesen je druga priča
Trgovci govore ono čega je svjesna većina građana. Para nema, kupuje se na komad.
- Malo više voća se kupuje nego povrća otkako su ove vrućine. Nema narod para, naročito naš narod, kupuje na komad. Teško se živi. Turisti dođu, kupuju, a naši slabije, kaže Senada.
Pijaca se nalazi na samom ulazu u staru jezgru Mostara, pa njom prođe i na stotine turista svaki dan.
Probaju naše proizvode i mogu reći da su i tu naši trgovci zadovoljni. Mislim da se sada cijene neće povećavati. Kada dođe zima, za to ne mogu garantovati, jer ipak treba opstati. I oni imaju troškove koji su visoki. Svi od njih žive van Mostara, gorivo je poskupjelo. Također, sjemena su poskupjela, treba plastenike održavati, đubrivo, sve to iziskuje troškove, tako da nisam sigurna šta će biti najesen, da li će biti novih poskupljenja, dodaje Kajtaz.