Buraq Air novi partner BH Airlinesa?

Bez autora
Sep 18 2012

Libijska aviokompanija Buraq Air bi najvjerovatnije mogla postati novi strateški partner, odnosno suvlasnik BH Airlinesa. Narednih dana će početi pregovori sa kompanijom koja je zainteresovana za ulazak u strateško partnerstvo sa BH Airlinesom koji je u većinskom vlasništvu FBiH. O libijskoj aviokompaniji Buraq Air se zna da je osnovana krajem 2000. godine i da dnevno izvodi 70 aviooperacija. U svojoj floti ima nekoliko aviona tipa boeing 737-400 i boeing 737-800, te manje avione tipa british aerospace jetstream 32, let L-410 UVP-E, kao i nekoliko aviona tipa ilyshin. Baza ove aviokompanije se nalazi u zračnoj luci Mitiga u Tripoliju. Vlada FBiH i BH Airlines su nedavno raskinuli ugovor sa turskim avioprevoznikom Turkish Airlinesom koji za četiri godine suvlasništva u BH Airlinesu nije ispunio ono što su bh. avioprevoznik i Vlada FBiH od njega očekivali. FBiH će i nakon pronalaska novog strateškog partnera ostati većinski vlasnik BH Airlinesa, odnosno na prodaju će biti 49 posto dionica. Sve ostalo će biti stvar dogovora Vlade FBiH, BH Airlinesa i novog partnera.

Buraq Air novi partner BH Airlinesa?Libijska aviokompanija Buraq Air bi najvjerovatnije mogla postati novi strateški partner, odnosno suvlasnik BH Airlinesa, nezvanično saznaje Oslobođenje.

Kada smo jučer ovu informaciju saopštili ministru prometa i komunikacija FBiH Enveru Bijediću on nam je rekao da informaciju ne može potvrditi, ali ni demantovati. Ministar nam je otkrio da će narednih dana početi pregovori sa kompanijom koja je zainteresovana za ulazak u strateško partnerstvo sa BH Airlinesom koji je u većinskom vlasništvu FBiH.
 
O libijskoj aviokompaniji Buraq Air se zna da je osnovana krajem 2000. godine i da dnevno izvodi 70 aviooperacija. U svojoj floti ima nekoliko aviona tipa boeing 737-400 i boeing 737-800, te manje avione tipa british aerospace jetstream 32, let L-410 UVP-E, kao i nekoliko aviona tipa ilyshin. Baza ove aviokompanije se nalazi u zračnoj luci Mitiga u Tripoliju.

Vlada FBiH i BH Airlines su nedavno raskinuli ugovor sa turskim avioprevoznikom Turkish Airlinesom koji za četiri godine suvlasništva u BH Airlinesu nije ispunio ono što su bh. avioprevoznik i Vlada FBiH od njega očekivali.

Većinski vlasnik

Bijedić nam je jučer još jednom potvrdio da će FBiH i nakon pronalaska novog strateškog partnera ostati većinski vlasnik BH Airlinesa, odnosno da će na prodaju biti 49 posto dionica. Sve ostalo će biti stvar dogovora Vlade FBiH, BH Airlinesa i novog partnera.

Oslobođenje iz izvora bliskih BH Airlinesu saznaje da je "brak" između BH Airlinesa i Turkish Airlinesa raskinut jer su Turci radili isključivo u svoju korist. Turci su, unatoč činjenici da su bili manjinski vlasnici, donosili ključne odluke koje nisu bile u interesu BH Airlinesa. Jedna od tih loših odluka je bila da se avioni koje je ova aviokompanija unijela u biznis s BH Airlinesom registruju u Turskoj i da se u toj zemlji plaćaju porezi. Druga loša odluka Turkish Airlinesa je bila da im BiH kao tržište bude dodatak na takozvanu HAB destinaciju (transfer-destinacija), odnosno Istanbul, te da time na dobitku bude isključivo aviosaobraćaj u Turskoj. Većinski vlasnik BH Airlinesa – Vlada FBiH i resorno ministarstvo su Turkish Airlinesu "zamjerili" i na tome što nije razvijao domaći aviosaobraćaj, odnosno što BH Airlines za vrijeme partnerstva sa Turkish Airlinesom nije imao nijednu domaću avioliniju. Pored svega navedenog, Turkish Airlines je u BiH direktno prodavao karte ne koristeći posrednike, što inače nije posao kojim se inostrani avioprevoznici trebaju baviti u drugim državama.
 
Posebna priča je bila ta da je Turkish Airlines sam od sebe iznajmio avione kojima je "uplatio" svoj udio u suvlasništvu u BH Airlinesu, što znači da su Turci svoj novac prebacili iz svog lijevog u desni džep, a zauzvrat dobili suvlasništvo u BH Airlinesu. Na kraju krajeva, upućeni tvrde da je BH Airlines prije partnerstva s turskom aviokompanijom bio dužan znatno manje nego sada, te da je možda bilo pogrešno i to što se ušlo u partnerstvo sa prevelikom kompanijom kao što je Turkish Airlines koji sa svoja 122 aviona to svakako jeste.

Prevelik broj zaposlenih

Upućeni u situaciju su nam rekli da je prevelik broj zaposlenih u BH Airlinesu jedan od problema s kojim bi se federalna Vlada trebala pozabaviti. S dva aviona tipa ATR-72 optimalan broj zaposlenih u BH Airlinesu bi trebao da se kreće od 50 do 60, a ne da bude sadašnjih 120.

Vlada FBiH bi prije početka pregovora s novim partnerom trebalo da ima na umu da je BiH geografski vrlo interesantno tržište jer je još milion naših ljudi van zemlje, te da frekvencija putovanja prema BiH na osnovu broja stanovnika i veličine zemlje prevazilazi mnoge zemlje koje su veće od naše.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik