Najjeftiniji prevoz do Grčke ili Crne Gore tokom letovanja za četvoročlanu porodicu je - automobilom. Naime, računica pokazuje da porodica na četiri točka može da prođe gotovo upola jeftinije nego kad bi putovala vozom i četiri puta povoljnije nego avionom. Na putovanju kolima, iako traje znatno duže nego avionski let, nema ograničenja za broj putnih torbi, a polasci i pauze ne zavise od propisanog rasporeda. Put od Beograd do Budve i Bečića dug je oko 480 kilometara, kada se vozi Ibarskom magistralom, dok svako odstupanje sa ove rute produžava vožnju. Putarina se ne naplaćuje, ali za ekološku taksu treba izdvojiti osam evra za sedmodnevni boravak, odnosno 20 evra za mesec dana. Svako vozilo mora da ima i „zeleni karton“ osiguranja koji u „Auto-moto savezu Srbije“ i osiguravajućim kućama košta od 105 dinara. Benzin „evro“ kvaliteta u Srbiji i Crnoj Gori košta gotovo jednako - oko 1.35 evra po litru - ali vozači i dalje mogu da kupe jeftiniji domaći benzin pre granice za 128 dinara po litru.
Najjeftiniji prevoz do Grčke ili Crne Gore tokom letovanja za četvoročlanu porodicu je - automobilom.
Naime, računica pokazuje da porodica na četiri točka može da prođe gotovo upola jeftinije nego kad bi putovala vozom i četiri puta povoljnije nego avionom. Na putovanju kolima, iako traje znatno duže nego avionski let, nema ograničenja za broj putnih torbi, a polasci i pauze ne zavise od propisanog rasporeda.
Budva
Put od Beograd do Budve i Bečića dug je oko 480 kilometara, kada se vozi Ibarskom magistralom, dok svako odstupanje sa ove rute produžava vožnju. Putarina se ne naplaćuje, ali za ekološku taksu treba izdvojiti osam evra za sedmodnevni boravak, odnosno 20 evra za mesec dana. Svako vozilo mora da ima i „zeleni karton“ osiguranja koji u „Auto-moto savezu Srbije“ i osiguravajućim kućama košta od 105 dinara. Benzin „evro“ kvaliteta u Srbiji i Crnoj Gori košta gotovo jednako - oko 1.35 evra po litru - ali vozači i dalje mogu da kupe jeftiniji domaći benzin pre granice za 128 dinara po litru.
Tako porodicu, čiji automobil prosečno troši oko osam litara na 100 kilometara, put do južnog Jadrana i povratak kući ukupno košta oko 110 evra. Na ovaj način, turisti imaju mogućnost da pođu na put ili predahnu kada god požele.
Odlazak na letovanje prugom, za celu porodicu košta gotovo duplo više. Povratna vozna karta, za putovanje od 12 sati do Sutomora i Bara košta 4.800 dinara sa rezervacijom sedišta. Za ležaj u kušet-kolima, treba doplatiti 600 dinara. Autobuski prevoz do Budve i natrag, po osobi, košta oko 4.000 dinara. Najjeftinija povratna avio-karta do Podgorice ili Tivta košta od 106 do 135 evra.
Paralija
Prevoz automobilom najjeftiniji je i za putovanje do Grčke. Od Beograda do Paralije treba preći oko 670 kilometara, a dve trećine ove rute pokriva autoput. Putarina do Leskovca košta 920 dinara, a na tri rampe na makedonskim putevima treba platiti 2,5 evra. Za ovaj put, prosečan automobil, potroši oko 55 litara benzina u jednom pravcu, pa je potrebno izdvojiti oko 70 evra samo za gorivo. Naftni derivati u Grčkoj znatno su skuplji, jer litar benzina košta 1,71 evro. Zato se vozačima savetuje da sipaju gorivu u Srbiji i Makedoniji, ali za povratak rezervoar se, ipak, mora napuniti u Grčkoj. Ceo put automobilom od Beograda do Paralije, i nazad, košta oko 175 evra za četvoročlanu porodicu.
Halkidiki
Put do Pefkohorija, popularnog letovališta na Halkidikiju, nešto je duži, pa treba prevaliti blizu 750 kilometara. Do ove destinacije i nazad, za gorivo i putarine treba izdvojiti oko 210 evra. Poređenja radi, povratna karta za voz do Soluna košta 67 evra, dok za avion treba platiti bar 140 evra u oba smera.
Crno more
Od Beograda do Nesebara na Crnom moru u Bugarskoj ima oko 825 kilometara. Putarina od Beograda do Niša košta 730 dinara za putnički automobil. Na graničnom prelazu Gradini potrebno je kupiti vinjetu za bugarske autoputeve. Za sedmodnevni boravak ova taksa košta sedam evra, dok za meseca dana treba izdvojiti 13 evra. Tako put do ovog bugarskog letovališta i nazad košta oko 200 evra. Iz „Auto-moto saveza Srbije“ savetuju vozače da putuju preko Dragomana, obilaznicom oko Sofije prema Burgasu, preko Nove Zagore, Sadijeva, Slivena do Burgasa i Nesebara.