Albanija poslednjih godina postaje jedna od traženijih letnjih destinacija.
Njene primorske gradove poput Ksamila, Drača i Sarande porede sa egozotičnim letovalištima, a ono što turiste posebno privlači jesu veoma niske cene.
Mnogi već godinama biraju Albaniju kao letnje odredište, a neki su se za ovu destinaciju odlučili prvi put ove godine.
Turisti su u Fejsbuk grupi Letovanje u Albaniji već počeli da se raspituju za najbolja mesta na albanskom primorju.
"Polako razmišljamo o letovanju i gledamo koju destinaciju ove godine da izaberemo. Letovali smo u Albaniji tri godine i zaista smo oduševljeni. Bili smo više puta u Draču, Sarandi i Ksamilu. Sada nas interesuje potez od Valone ka jugu", napisao je jedan član grupe.
Mi smo za vas saznali kako se kreću cene aranžmana ove sezone, kao i koja su letovališta najpristupačnija.
"Trenutno interesovanje za letovanje u Albaniji je na gotovo istom nivou kao i prošle godine. Ovo je već šesta godina kako naši turisti masovnije letuju u Albaniji, slobodno i sa sigurnošću možemo reći da se Albanija pozicionirala kao jedna od čestih i vodećih destinacija za letovanje putnika iz Srbije, posebno kada govorimo o državama u našem regionu. Ono što je i dalje prednost Albanije, iako ne u meri kako je to bilo 2020. ili 2021. godine, su još uvek povoljne cene, posebno vanpansionskih usluga", rekli su za 92Putovanja iz agencije Albanija.rs i dodali:
"Ono što beležimo u 2025. godini je i znatno veći broj putnika koji do sada nisu bili u Albaniji i kojima će ovo biti prvo letovanje u ovoj zemlji, što je jednim delom posledica viših cena drugih destinacija u našem regionu."
Najlepša mesta za letovanje u Albaniji
Kao i prethodnih godina, favoriti turista su Drač, Saranda, Valona i Ksamil.
"Drač je ubedljivi favorit gostiju koji žele jednostavan dolazak zbog dobre povezanosti autoputem preko Kosova, ali i zbog ponude hotela sa all inclusive uslugom, a koji su u ponudi jedino u Draču. Sa druge strane, gosti koji žele letovališta koja izlaze na Jonsko more, najpre zbog čiste, tirkizno plave boje mora, uglavnom biraju Sarandu i Ksamil i jednim delom Valonu", rekli su za 92Putovanja.
Osim letovališta koja su već godinama u fokusu putnika, turisti iz Srbije se sve češće odlučuju i za letovanje u manjim mestima, na plažama koje još uvek nisu urbanizovane i na kojima je zaista moguće pronaći mir, poput Borša, Llivadhi, kao i malog mesta Qeparo (Ćeparo).
Sa druge strane, sve veći broj mladih se odlučuje na odlazak na plaže Dhermi ili Drymades koje su poznate po dobrom noćnom provodu i brojnim festivalima koji se ovde održavaju od maja do septembra.
Najjeftinije letovalište u Albaniji
Najpovoljnije letovalište u Albaniji je Drač koji može da se pohvali obalom dugačkom skoro dvadeset kilometra, duž koje se proteže šetalište i uz koje je izgrađen veliki broj hotela. Osim najpovoljnijih cena hotelskih usluga, a koje se kreću od 20 evra po noćenju sa doručkom u centralnom delu sezone, do oko 65 evra za uslugu all inclusive po osobi, Drač karakterišu i veoma povoljne cene restorana, barova i drugih vanpansionskih usluga.
Treba imati u vidu da su meseci poput juna i septembra za boravak u Draču još povoljniji, čime se Drač svrstava u jedan od najpovoljnijih gradova za letovanje u našem regionu.
"Kada govorimo o cenama u Draču, letovanje za četvoročlanu porodicu uz uslugu all inclusive u nekom od hotela sa 4 zvezdice košta oko 1.300 evra. Za sedam noćenja u julu ili avgustu, dok su cene za septembar ili jun povoljnije i kreću se od 900 do 1.100 evra za porodicu", rekli su iz agencije O2.
"Sa druge strane, cene na jugu Albanije su nešto više, kako je i potražnja među evropskim putnicima za ovim letovalištima veća, te je cena noćenja sa doručkom u centralnom delu sezone oko 30 evra po osobi u hotelima sa 3 zvezdice, odnosno oko 50 evra u hotelima sa bazenom i sopstvenom plažom", objasnili su.
Što se tiče cena vanpansionskih usluga, one igraju najveću ulogu u tome da Albaniju i dalje možemo nazvati najpovoljnijom zemljom za letovanje u regionu.
"U restoranima obrok sa ribom kao glavnim jelom košta oko 20-30 evra za dve osobe, dok su opcije domaćih kuvanih jela, pica ili pasta znatno povoljnije, te dve osobe mogu imati obrok već za 15 evra u restoranu. Kada su u pitanju fast food opcije, treba računati na cene od oko 3 evra za giros, 2 evra za parče pice, 4 evra za burger sa prilogom", otkrili su iz Albanije.rs.
Putovanje moguće i sa ličnom kartom
Ono što je putnicima takođe važno da znaju, jeste da državljani Republike Srbije u Albaniju mogu da putuju samo sa ličnom kartom. Biometrijski pasoš nije obavezan.
Državljani Republike Srbije koji poseduju važeću putnu ispravu ili biometrijsku ličnu kartu, mogu ući, tranzitirati i boraviti u Republici Albaniji bez vize 90 dana, u periodu od 180 dana od datuma prvog ulaska na teritoriju zemlje.
Albanska valuta je LEK. U hotelima, većim trgovinskim centrima, radnjama i sl. moguće je koristiti platne kartice naših banaka.