Prugom Podgorica - Nikšić za deset mjeseci ove godine prevezeno je 50.906 tona robe i ostvaren prihod od 381.283 eura. U prošloj godini je prevezeno 172.086 tona robe. Pomoćnik direktora i direktor sektora za prevoz u Montecargo dr Dragoljub Šarović pad prevoza u ovoj godini objašnjava problemima u proizvodnom sektoru u Crnoj Gori. To znači da stanje u proizvodnji Željezare Nikšić, Rudnika boksita i Kombinata aluminijuma direktno utiče na uposlenost transportnih kapaciteta Montecargo . Prevoz robe obavlja se za više preduzeća, od kojih su najveća: Pivara Trebjesa, Željezara, Rudnici boksita, Mlin Nikšić, Kombinat aluminijuma. Osim toga, prevozimo robu za Češku, Slovačku, Mađarsku, Grčku. Prevozni kapaciteti se odlikuju velikim intenzitetom investicija, dugim rokovima gradnje i eksploatacije. Ovo uzrokuje značajne probleme u usklađivanju odnosa ponude i tražnje u transportu, odnosno uspostavljanju ravnoteže između njih.
Prugom Podgorica - Nikšić za deset mjeseci ove godine prevezeno je 50.906 tona robe i ostvaren prihod od 381.283 eura. U prošloj godini je prevezeno 172.086 tona robe.
Pomoćnik direktora i direktor sektora za prevoz u Montecargo dr Dragoljub Šarović pad prevoza u ovoj godini objašnjava problemima u proizvodnom sektoru u Crnoj Gori.
- To znači da stanje u proizvodnji Željezare Nikšić, Rudnika boksita i Kombinata aluminijuma direktno utiče na uposlenost transportnih kapaciteta Montecargo – objašnjava za Pobjedu Šarović.
Prevozni kapaciteti
Prevoz robe, objašnjava on, obavljamo za više preduzeća, od kojih su najveća: Pivara Trebjesa, Željezara, Rudnici boksita, Mlin Nikšić, Kombinat aluminijuma. Osim toga, prevozimo robu za Češku, Slovačku, Mađarsku, Grčku, ističe Šarović.
- Naši prevozni kapaciteti se odlikuju velikim intenzitetom investicija, dugim rokovima gradnje i eksploatacije. Ovo uzrokuje značajne probleme u usklađivanju odnosa ponude i tražnje u transportu, odnosno uspostavljanju ravnoteže između njih. Montecargo je trenutno u situaciji da ima višak ponude nad tražnjom kako po obimu tako i po strukturnoj neusklađenosti što rezultira problemima u korišćenju sredstava i pojavi troškova po tom osnovu. Da bi transporteri mogli proizvesti određeni obim prevoza moraju izvršiti znatno veću količinu tzv. bruto rada, jer se u pocesu prevoza troši energija ne samo za prevoz robe već i za kretanje samih prevoznih sredstava-lokomotiva i vagona. Usljed ove razlike moguće je da u praksi poraste obim rada, a da obim prevoza ostane isti ili se smanji. To se dešava u slučaju smanjenog korišćenja voznog parka, zbog praznih vožnji i povećanja sopstvene težine vozila. Montecargo AD ima u radnom parku 15 lokomotiva i 710 vagona različitog tipa koji u zavisnosti od vrste robe koja se prevozi mogu biti korišćeni na ovoj pruzi – kaže Šarović.
Duplirana brzina
Prema njegovim riječima, za sljedeću godinu nije predviđena nabavka novih voznih sredstava. Shodno planu, na navedenim željezničkim voznim sredstvima se rade tekuće i investicione opravke kojima se održavaju njihove eksploatacione osobine kao što su: transportna sposobnost, odnosno kapacitet prevoza, bezbjednost prevoza, urednost, mogućnost prilagođavanja potrebama prevoza i ekonomičnost. Brzina prevoza je jedna od najznačajnijih tehničkih i ekspoatacionih osobina željezničkih voznih sredstava. Ona zavisi od tehničkih karakteristika voznih sredstava i stanja infrastrukturnih kapaciteta.
- Kad je riječ o brzini prevoza, kao faktoru koji utiče na kvalitet prevozne usluge, za nas su bitne tehnička brzina i komercijalna brzina, tj. brzina kojom se tona robe preveze od otpravnog do uputnog mjesta, računajući sva zaustavljanja. Prije rekonstrukcije pruge vozili smo prosječnom brzinom od 25 km/h. Sada je brzina prevoza robe mnogo veća i iznosi do 55 km/h, što je dobro jer se radi o teretnim vozovima. To je vrlo značajno jer sa povećanjem brzine Montecargo AD poboljšava konkurentsku poziciju na tržištu – podvukao je Šarović.
Željezara i Boksiti
Najveći značaj za transport imaju veliki proizvodni kapaciteti poput željezara, fabrika aluminijuma, šećerana itd. Kod ovih kapaciteta je za dobijanje jedne tone gotovih proizvoda potrebno transportovati nekoliko tona sirovina i repromaterijala. Na primjer, za dobijanje jedne tone čelika potrebno je prevesti 4,5 tona starog željeza, gvozdene rude i goriva, ističe on.
- Očekujemo da će u narednoj godini doći do intenziviranja procesa proizvodnje, posebno u Željezari Nikšić. Time će se ukazati potreba za jačim angažovanjem prevoznih kapaciteta Montecargo AD, posebno na prevozu starog željeza, finalnih čeličnih proizvoda i mazuta. Već smo potpisali ugovor o prevozu sa novim vlasnikom željezare, kompanijom Toščelik iz Turske. Takođe bi i normalizacija proizvodnje boksita u narednoj godini značajno uticala na upošljavanje naših prevoznih kapaciteta. Osim toga, imamo najave prevoza određenih količina drveta i žitarica – kaže Šarović.
Sve u svemu, elektrifikacijom nikšićke pruge značajno su popravljene i njene performanse, što povoljno utiče na smanjenje troškova transporta. Do sada smo na ovoj pruzi imali slučaj povećanog obima rada za isti obim prevoza, jer smo teret iz Danilovgrada do Nikšića izvlačili iz više puta, a povremeno i sa dvije dizel lokomotive, vuča i potiskivanje. Razlog je bio neelektificirana pruga. Elektrifikacijom se i ovaj problem otklanja tako da će Montecargo biti u prilici da poboljšava iskorišćenje voznog parka i smanjuje troškove – naglašava Šarović.