Vrata Gornjeg Podunavlja

Bez autora
Jan 27 2013

U Ministarstvu prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja održan je sastanak ekspertskog tima za selekciju projekata Nagrade Saveta Evrope za predeo. Sastanku su prisustvovali pored predstavnika Ministarstva i predstavnici Ministarstva kulture i informisanja, Šumarskog fakulteta, Zavoda za zaštitu prirode, Zavoda za urbanizam Vojvodine. U selekciji su bila tri projekta: “Zaštita i upravljanje specijalnim rezervatom prirode “Zasavica“, kao alat za održivi ruralni razvoj“, “Konzervacija i restauracija Smederevske tvrđave i zaštitnih bedema od reke Jezave“ Grad Smederevo i Projekat Nevladine organizacije “Podunav“, Bački Monoštor, “Vrata Gornjeg Podunavlja“. Ekspertski tim je doneo odluku da projekat Nevladine organizacije “Podunav“ iz Bačkog Monoštora: “Vrata Gornjeg Podunavlja“, zadovoljava očekivane kriterijume i kao takav predstavlja nominovani projekat Republike Srbije, za nagradu Saveta Evrope za predeo.

Vrata Gornjeg PodunavljaU Ministarstvu prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja održan je sastanak ekspertskog tima za selekciju projekata Nagrade Saveta Evrope za predeo.

Sastanku su prisustvovali pored predstavnika Ministarstva i predstavnici Ministarstva kulture i informisanja, Šumarskog fakulteta, Zavoda za zaštitu prirode, Zavoda za urbanizam Vojvodine.

U selekciji su bila tri  projekta: “Zaštita i upravljanje specijalnim rezervatom prirode “Zasavica“, kao alat za održivi ruralni razvoj“, “Konzervacija i restauracija Smederevske tvrđave i zaštitnih bedema od reke Jezave“ Grad Smederevo i Projekat Nevladine organizacije “Podunav“, Bački Monoštor, “Vrata Gornjeg Podunavlja“.

Ekspertski tim je doneo odluku da projekat Nevladine organizacije “Podunav“ iz Bačkog Monoštora: “Vrata Gornjeg Podunavlja“, zadovoljava očekivane kriterijume i kao takav predstavlja nominovani projekat Republike Srbije, za nagradu Saveta Evrope za predeo.

Upravljanje i zaštita ovog predela su sagledani kako kroz predeoni koncept tako i kroz teritoriju koja je poretežno definisana granicama Specijalnig rezervata prirode. Ono što ovaj projekat čini posebno vrednim odnosi se na evidentnu jaku svest lokalnog stanovništva o kvalitetu predela u kom žive i njihovoj speremnosti da kroz različite aktivnosti, iz oblasti poljoprivrede i turizma, očuvaju nosioce karaktera ovog predela.

Zaštita i unapređenje specifičnog karaktera predela je, kroz različite modalitete, deo zakonskih  dokumenta koji se bave planiranjem prostornog razvoja, zaštitiom prirode, ruralnim i turističkim razvojem Republike Srbije.

Ovaj predeo takođe karakteriše i autentično kulturno nasleđe koje je kroz primer Nevladine organizacije “Podunav“ prikazano kroz mnoštvo izvornih običaja, folklor, jezik, tradicionalnu narodnu nošnju, hranu, muziku, koja zadržava svoj osnovni oblik već više od 200 godina. Prirodna bogatsva predela i sela upotpunjuju jedinstevni doživljaj.

Održivost i perspektiva ovog projekta se ogleda i u prekograničnoj saradnji na regionalnom nivou čija bi realizacija doprinela sprovođenju zajedničkih programa vezanih za predele.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik