Grad Beograd odavno je prepoznao turizam kao jednu od privrednih delatnosti koja može da doprinese ukupnom razvoju prestonice. Otuda se posredstvom Sekretarijata za privredu prethodne četiri godine finansiraju razni projekti za razvoj turizma i turističke ponude, a ove godine se prvi put dodeljuju subvencije za razvoj seoskog turizma na javnom konkursu koji je otvoren do 1. oktobra. Na realizaciji čitavog projekta zajedno rade Sekretarijat za privredu i Turistička organizacija Beograda. Beograd može da bude specifičan po tome što će stranim turistima ponuditi kulturu, istoriju i običaje čitavog našeg naroda i omogućiti im da se tako upoznaju i sa ostatkom Srbije. Otuda su subvencije obezbeđene za objekte i restorane na teritoriji Beograda opremljene u etno-stilu.
Grad Beograd odavno je prepoznao turizam kao jednu od privrednih delatnosti koja može da doprinese ukupnom razvoju prestonice.
Otuda se posredstvom Sekretarijata za privredu prethodne četiri godine finansiraju razni projekti za razvoj turizma i turističke ponude, a ove godine se prvi put dodeljuju subvencije za razvoj seoskog turizma na javnom konkursu koji je otvoren do 1. oktobra.
Na realizaciji čitavog projekta zajedno rade Sekretarijat za privredu i Turistička organizacija Beograda.
Beograd može da bude specifičan po tome što će stranim turistima ponuditi kulturu, istoriju i običaje čitavog našeg naroda i omogućiti im da se tako upoznaju i sa ostatkom Srbije. Otuda su subvencije obezbeđene za objekte i restorane na teritoriji Beograda opremljene u etno-stilu.
Ukupan fond za konkurs iznosi 2,5 miliona dinara, a maksimalan iznos po pojedinačnoj prijavi je 310.000 dinara. Ipak, osnovni cilj je da se ugostiteljski objekti pripreme i upoznaju sa modalitetom kako da konkurišu za sredstva iz evropskih fondova jer je ovaj konkurs urađen po evropskim standardima, rekao je Aleksandar Milošević, gradski sekretar za privredu na konferenciji u Starom dvoru.
Realizacija ovog projekta svakako će doprineti ukupnoj ugostiteljsko-smeštajnoj ponudi Beograda, posebno u segmentu etno-turizma, kazao je direktor Turističke organizacije Beograda Dejan Veselinov.
Poljoprivredno obradivo zemljište čini više od 67 posto ukupne teritorije glavnog grada, a registrovano je i oko 60.000 zemljoradničkih gazdinstava, što sve omogućava da se brojni domaći proizvodi plasiraju u etno-domaćinstvima.
Etno-turizam jednako je privlačan i za Beograđane i za strane goste. Za prve, kako bi nedaleko od svog doma proveli vikend ili slobodno vreme u objektu koji, osim dobrog raspoloženja, ima i edukativni karakter, a za druge kako bi se, pored ostalih sadržaja koje Beograd nudi, upoznali i s našim običajima i gastronomskim specijalitetima. To bi moglo da bude i kapija za druge destinacije u Srbiji, posebno za etno-sela i etno-parkove, koja bi stranci možda poželeli takođe da posete nakon Beograda, dodao je Veselinov, naglašavajući da će TOB po završetku konkursa promovisati objekte na svom sajtu i u brošurama.
Više detalja o konkursu možete saznati ovde.