Preko "Gugla" do akcija

Bez autora
Apr 29 2013

Popularni pretraživač "Gugl" uspešno može da se primeni i za zarađivanje novca, i to tako da predviđa kretanje cena na berzi. Ovo je pokazala studija koju su sproveli naučnici predvođeni Tobijasom Preisom u Poslovnoj školi "Vorvik".Rezultati pokazuju da investitori traže više informacija pre prodaje akcija po nižim cenama, a zabrinutost ulagača pojavljuje se pre pada tržišta. S druge strane, pad interesa za finansijske teme može da znači ozbiljan rast na tržištu.

Preko "Gugla" do akcijaPopularni pretraživač "Gugl" uspešno može da se primeni i za zarađivanje novca, i to tako da predviđa kretanje cena na berzi.

Po navodima britanskog "Dejli mejla", ovo je pokazala studija koju su sproveli naučnici predvođeni Tobijasom Preisom u Poslovnoj školi "Vorvik". Rezultati pokazuju da investitori traže više informacija pre prodaje akcija po nižim cenama, a zabrinutost ulagača pojavljuje se pre pada tržišta. S druge strane, pad interesa za finansijske teme može da znači ozbiljan rast na tržištu.

U studiji su analizirani podaci od 2004. do 2011. godine s "Gugl Trendsa", alata koji prati trendove pretraživanja na internetu. Pratili su koliko su ljudi pretraživali 98 ključnih pojmova, među kojima su bili "metali", "berza", "finansije", "foreks", "kuća", "nezaposlenost" i "zdravlje", kao i druge neutralne reči kao što su "prsten", "voz", "kuhinja" , "zabava"...

Potom su napravili virtuelni portfolio (skup) akcija na jednom od indeksa vrednosti akcija kojim se meri tržišno kretanje industrijske komponente na američkoj berzi akcija. Pa su nedeljama kupovali i prodavali...

Ako je količina pretraga te nedelje bila visoka u odnosu na nedelju pre, virtuelne akcije prodavali su po završnoj ceni sledećeg dana, pa bi ih ponovo kupovali na kraju prvog dana trgovanja u nedelji nakon toga. Ako je količina pretraga bila niska u odnosu na prethodnu sedmicu, tada su istraživači "kupovali" sledećeg dana, jer su očekivali da će cena u narednom periodu rasti.

- Koristeći ključnu reč "dug", a taj izraz je pokazao najveću "nestabilnost" tokom perioda posmatranja, ovakvom strategijom povećali su vrednost svog portfelja za čak 326 odsto tokom sedam godina - navodi "Dejli mejl".

- Poređenja radi, da su koristili strategiju "kupi i zadrži", odnosno da su akcije kupili 2004. i prodali 2011. godine, profit bi im bio samo 16 odsto, odnosno jednak porastu indeksa DJIA tokom tog perioda. Trećom strategijom kupovanja i prodaje na osnovu kretanja indeksa "Dau Džons", imali bi porast vrednosti od 33 odsto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik