Energetsko tržište EU – koji su koraci i gde je Srbija na tom putu

Bez autora
May 14 2025

Srbija je spremna za spajanje sa energetskim tržištem Evropske unije – poručila je ministarka Dubravka Đedović Handanović na otvaranju Beogradskog energetskog foruma.

Za reforme energetskog sektora stižu i pozitivne ocene "Energetske zajednice" koja pomaže zemljama u procesu pridruživanja Uniji da tu oblast usklade sa briselskim direktivama.

Srbija je ispunila zacrtane ciljeve "reformske energetske agende" za povezivanje sa tržištem Evropske unije. To ističe ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović, uz ocenu da Srbija prednjači u regionu po povećanju udela zelene energije.

"Sve što radimo, i kada je reč o zakonodavnom okviru i kada je reč o kapitalnim investicijama u energetskom sektoru, činimo da bi obezbedili veću energetsku sigurnost i da bi ubrzali našu energetsku tranziciju... Da bi se približili Evropskoj uniji na način koji to ima konkretne pozitivne efekte, za našu zemlju, građane i našu privredu", ističe Đedović Handanović.

Iz Energetske zajednice poručuju da je za zemlje Zapadnog Balkana obezbeđen okvir za integraciju u energetsko tržište Unije. Artur Lorkovski, direktor Sekretarijata Energetske zajednice, napominje da se Zapadni Balkan nalazi pred izazovima procesa dekarbonizacije.

"Ubrzana integracija u Evropsku uniju nikad nije bila važnija. U toku je postepeno približavanje standardima Unije, ali je za ubrzanu integraciju potrebna veća koordinacija između zemalja. Srbija je vodeća u preuzimanju zakonske regulative", navodi Lorkovski.

Povezivanje regiona

Za bolje energetsko povezivanje sa susedima, Srbija već radi na novim dalekovodnim pravcima prema Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Mađarskoj, sa kojom razvija i projekat naftovoda. Sa Rumunijom i Severnom Makedonijom priprema gasne interkonektore. Svi projekti i inicijative zahtevaju ogromna finansijska ulaganja, pa država najavljuje i podršku, što je potvrdila i resorna ministarka.

"U toku je ažuriranje polaznih osnova razvoja energetske infrastrukture i mera energetske efikasnosti koje će vlada usvojiti, ja se nadam, do kraja maja ove godine. Znači, veoma brzo, i on predviđa ulaganja između 14 i 15 milijardi evra u naš energetski sektor u narednih 10 godina", ukazuje Đedović Handanović.

Srbija se priprema i za primenu mehanizma plaćanja takse za zagađivače koju nameće dekarbonizacija i zakonodavstvo Evropske unije. Proces je rizik za privredu, pa čitav region očekuje i razumevanje i podršku Brisela.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik