IPARD fondovi, krediti banaka, subvencije i podsticaji države, samo su neki od načina kojima se pomaže srpska poljoprivreda.
Tako, primera radi, stočari u 2025. godini mogu da računaju na veće subvencije i širu podršku države nego prethodnih godina. U fokusu su direktna plaćanja po grlu, podrška za tov i mlečno govedarstvo, kao i investicije u izgradnju i opremanje farmi. Država daje podsticaje i za ribarstvo, izgradnju objekata za životinje, nabavku opreme za smeštaj, hranjenje i stajnjake, ali i cele farme, tako da poljoprivredna domaćinstva treba da iskoristite sve ove mogućnosti za unapređenje proizvodnje, modernizaciju farmi i veću održivost svog gazdinstva.
Poljoprivrednici bi trebalo što bolje da se pripreme za predstojeći IPARD 3 program kako bi iskoristili što više novca koji će biti na raspolaganju. Ovo je još jedan način da se domaća poljoprivreda osavremeni. Pravo na podsticaje ostvaruje pravno lice, preduzetnik i fizičko lice, odnosno nosilac komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva.
Podatak da je za tekuću 2025. godinu za srpsku poljoprivredu obezbeđeno rekordnih 7,5 odsto ukupnog budžeta, ili skoro 150 milijardi dinara, potvrđuje da je ovo jedna od značajnijih grana u kojoj postoji veliki potencijal koji tek treba iskoristiti. Subvencije imaju najveće učešće u budžetu Ministarstva poljoprivrede, a skoro 111,4 milijarde dinara namenjeno je za podsticaje poljoprivrednom i ruralnom razvoju.
U podsticaje je uključena i Svetska banka, privatni fondovi, ali i svetske kompanije koje rade u Srbiji. Da je pomoć poljoprivrednim proizvođačima od velikog značaja prepoznali su i u kineskoj kompaniji „Srbija Ciđin koper” i „Srbija Ciđin majning” koje posluju u Boru. I to utoliko pre što je upravo Bor drugi grad u Srbiji po registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima. Tako su samo u okviru pilot-projekta za selo Zlot, koji „Srbija Ciđin koper” realizuje sa Biznis inkubator centrom u Boru, registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima uručili više od 7.500 sadnica voća i loznih kalemova.
Kompanija „Srbija Ciđin majning” potpisala je ugovor o saradnji sa lokalnim poljoprivrednim proizvođačima iz Metovnice, koji ima za cilj pružanje podrške povrtarima, voćarima i stočarima iz ovog sela.Ova inicijativa omogućava lokalnim poljoprivrednicima i stočarima da svoje proizvode direktno prodaju kompaniji, čime se stvara čvrsto partnerstvo između MZ Metovnica i kompanije „Srbija Ciđin majning”.
Velika pomoć poljoprivrednicima stiže i iz Pokrajinskog fonda za razvoj poljoprivrede, koji je nedavno objavio konkurs za kreditnu podršku za nabavku novih zaštićenih bašta (plastenici, staklenici) i opreme za ovu godinu.
Da su banke našle svoj interes u celom poslu, potvrđuje i sve veći njihov broj koji raspisuju konkurs za najbolji organik proizvod u Srbiji.