USA Today: Srbija ekonomska sila Balkana i jedna od najbrže rastuća ekonomija Evrope

Bez autora
May 18 2025

Srbija je ekonomska sila Balkana i jedna od najbrže rastućih ekonomija Evrope koja investitorima nudi konkurentne troškove poslovanja, kvalifikovanu radnu snagu i širok spektar podsticaja, piše USA Today u danas objavljenom izdanju o Srbiji, u članku pod naslovom "Srbija - ekonomska sila Balkana" (Serbia - The Balkans economic powerhouse).

Kako je navedeno, Srbija je sada prepoznata kao najdinamičnija ekonomija Zapadnog Balkana, s prognozom rasta BDP-a od 4,5 odsto u 2025. godini i rekordnim stranim ulaganjima, što je pozicionira kao motor regionalnog razvoja i privlačnu destinaciju za globalni kapital.

"Srbija se uprkos globalnim izazovima transformisala u jednu od najbrže rastućih evropskih ekonomija, što je ogroman pomak u odnosu na 2012. godinu kada smo bili pred bankrotom", izjavio je za specijalno izdanje lista USA Today ministar finansija i prvi potpredsednik Vlade Srbije Siniša Mali.

BDP Srbije je, kaže, od tada gotovo utrostručen i sada iznosi 93 milijarde dolara, stopa nezaposlenosti je pala sa 26 odsto na 8,1 odsto, dok su devizne rezerve dostigle rekordne 33 milijarde dolara.

Istovremeno, javni dug Srbije čini 44 odsto BDP-a, što je daleko ispod proseka evrozone od 89 odsto.

Najveći iskorak dogodio se prošle godine kada je Srbija po prvi put dobila investicioni kreditni rejting agencije Standard & Poors (S&P), čime je dodatno učvršćen status zemlje sa stabilnim makroekonomskim osnovama, naveo je Mali.

Tokom 2024. godine, u Srbiju je ušlo 5,9 milijardi dolara direktnih stranih investicija, što je za 14 odsto više nego 2023. i predstavlja najviši iznos u istoriji regiona.

Takođe, Srbija konstantno privlači više od 60 odsto svih stranih direktnih investicija na Zapanom Balkanu.

Srbija se uoči izložbe Ekspo 2027. u Beogradu priprema za doček više miliona posetilaca iz više od 120 zemalja i najavljuje ulaganja od 20 milijardi dolara u infrastrukturu, navodi se u članku.

Vlada Srbije snažno podržava startap kompanije, kao i mala i srednja preduzeća, koja čine više od 90 odsto svih srpskih firmi, kroz povoljne kredite, garantne šeme i razvoj tržišta kapitala.

"Fokusiran sam na jačanje tržišta kapitala u Srbiji i pomoć malim i srednjim preduzećima da im pristupe. Takođe pružamo pristupačne kredite za nove investicije i sarađujemo sa međunarodnim finansijskim institucijama kako bismo olakšali jeftino finansiranje putem komercijalnih banaka", naveo je ministar Mali.

Najavio je da Srbija ima ambiciju da do 2030. godine obezbedi 45 odsto energije iz obnovljivih izvora, uz konačni cilj - ugljeničnu neutralnost.

Ovaj energetski zaokret uključuje krupne investicije u solarne parkove, vetroelektrane i modernizaciju mreže. Istovremeno, Srbija ulaže u 323 infrastrukturna projekta koji pokrivaju puteve, železnicu, bolnice, škole i poljoprivredu, ukupne vrednosti od 20 milijardi dolara uoči "Ekspa 2027.

Jedan od primera održivog razvoja partnerstvo sa američkom kompanijom UGT Renewables na izgradnji solarnog parka snage 1 GW.

"Ovo će ne samo podići BDP, već i unaprediti kvalitet života i povećati konkurentnost naše zemlje", istakao je Mali.

On očekuje porast interesovanja američkih i svetskih investitora u narednim godinama, a posebno uoči izložbe Ekspo 2027.

"U potpunosti smo posvećeni integraciji u porodicu EU i agresivno usklađujemo naše zakone i propise sa standardima bloka. Do 2027. ispunićemo sve formalne uslove za članstvo u Evropskoj uniji", poručuje Mali.

Prema rečima predsednika Privredne komore Srbije Marka Čadeža, jedan od najznačajnijih pomaka poslednjih godina jeste prelazak sa radno intenzivne privrede na ekonomiju zasnovanu na znanju. IT sektor je postao najveći izvozni sektor Srbije, sa više od 4,4 milijarde dolara izvoza.

On je dodao da više od 20.000 kompanija koje posluju u zemlji ima strano vlasništvo, među kojima su i vodeći globalni igrači u proizvodnji i IT sektoru.

Beograd je danas domaćin istraživačkih centara vodećih svetskih firmi, uključujući Microsoft i AMD, koji su ovde otvorili centre za razvoj najsavremenijih čipova.

U isto vreme, zemlja beleži ubrzan razvoj startap scene, koju Čadež opisuje kao "najbrže rastući startap ekosistem u Evropi".

Srbija ima povoljnu stratešku lokaciju i niz slobodnih trgovinskih sporazuma koji omogućavaju pristup tržištu od 2,8 milijardi ljudi, uključujući Evropsku uniju, Sjedinjene Američke Države, Kinu, Tursku i Ujedinjene Arapske Emirate.

"Takođe radimo zajedno sa susednim zemljama kako bismo investitorima ponudili pristup većim tržištima, od 6,5 miliona u Srbiji do 22 miliona u regionu. Uprkos prošlim političkim izazovima, lideri sada prepoznaju važnost saradnje za zajednički uspeh", dodao je Čadež.

Među industrijama sa najvećim potencijalom izdvaja se proizvodnja električnih vozila i lanac vrednosti koji prati tu tehnologiju.

"Sa kompanijama poput Stelantisa koje već proizvode električna vozila u Srbiji, kao i bogatim rezervama litijuma, bakra, grafita i bora, imamo sve preduslove da postanemo centar za celokupni proces, od rudarstva do baterija i fabrika vozila, istakao je predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.

Generalni direktor OTP banke Srbija Predrag Mihajlović ocenio je da bankarski sektor igra ključnu ulogu u transformaciji srpske ekonomije.

"Sa snažnom kapitalnom osnovom i pristupom koji stavlja klijenta u fokus, naše banke su dobro pripremljene za globalne ekonomske promene i pružaju podršku održivom razvoju", navodi Mihajlović.

Borovčanin za USA Today: Ekspo istorijska prilika za Srbiju

Ekspo je istorijska prilika za Srbiju i šansa da promenimo imidž naše zemlje, ali i da otvorimo vrata za milione ljudi širom sveta koji o Srbiji znaju veoma malo, izjavio je danas direktor kompanije EXPO 2027 d.o.o. Beograd Dušan Borovčanin za list USA Today, koji je u svom specijalnom dodatku "Busines Focus" objavio članak o predstojećem Ekspu i predstavio Beograd kao novu metropolu inovacija.

On je podsetio da je Srbija učestvovala na svetskim izložbama više od 140 godina, ali da je tek sada podnela kandidaturu za domaćinstvo i to sa, kako kaže, velikim uspehom.

"U konkurenciji sa četiri grada iz SAD, Španije, Tajlanda i Argentine, pokazali smo da imamo znanje, iskustvo i međunarodni ugled potreban za organizaciju ovakvog događaja. Uverili smo svet da Srbija može da ispuni najviše standarde", rekao je Borovčanin.

U razgovoru za američki list, Borovčanin je otkrio i da se očekuje učešće više od 120 zemalja, među kojima i Sjedinjene Američke Države, koje će imati jedan od najvećih nacionalnih paviljona.

"Prisustvo SAD je za nas veoma važno. Sada kada imamo direktne avio-liniju između dve zemlje, otvaraju se nove mogućnosti za dolazak američkih građana u Srbiju, kako tokom EXPO-a, tako i kasnije", poručio je direktor EXPO 2027 d.o.o. Beograd.

U tekstu USA Today navode da će se EXPO održati na površini od 25 hektara u blizini beogradskog aerodroma i centra grada.

"Ovo je potpuno nova urbana celina koja uključuje drumsku, železničku i komunikacionu infrastrukturu, ali i objekte poput Nacionalnog stadiona, novog sajamskog kompleksa - najmodernijeg u Evropi, stambenih jedinica, muzeja, galerija i škola. Svaka zgrada ima svoju svrhu i nakon događaja, jer želimo da obezbedimo trajnu ekonomsku, društvenu i ekološku održivost", naveo je Borovčanin.


Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik