U 150 opština u Srbiji postoji tek 19 lokalnih socijalno-ekonomskih saveta, što je nedovoljno za podršku bržem regionalnom razvoju. Evropska unija je sa milion i po evra finansirala projekat "Unapređenje socijalnog dijaloga". Cilj je da se ostvari brži ekonomski razvoj i unaprede uslovi rada u Srbiji, u procesu usklađivanja naših standarda s međunarodnim propisima i propisima EU. Lokalni socijalno-ekonomski saveti u Srbiji rade u okviru opština, što je jedinstveno rešenje u Evropi i šansa da se dobije više novca iz Brisela za regionalni razvoj. Za dve godine rada, Socijalno-ekonomski savet Stare Pazove dao je oko 30 raznovrsnih inicijativa i predloga, od kojih se 70 odsto uspešno ostvaruje. Najdraži postignut uspeh im je izgradnja vrtića.
U 150 opština u Srbiji postoji tek 19 lokalnih socijalno-ekonomskih saveta, što je nedovoljno za podršku bržem regionalnom razvoju. Evropska unija je sa milion i po evra finansirala projekat "Unapređenje socijalnog dijaloga". Cilj je da se ostvari brži ekonomski razvoj i unaprede uslovi rada u Srbiji, u procesu usklađivanja naših standarda s međunarodnim propisima i propisima EU.
Lokalni socijalno-ekonomski saveti u Srbiji rade u okviru opština, što je jedinstveno rešenje u Evropi i šansa da se dobije više novca iz Brisela za regionalni razvoj.
Za dve godine rada, Socijalno-ekonomski savet Stare Pazove dao je oko 30 raznovrsnih inicijativa i predloga, od kojih se 70 odsto uspešno ostvaruje. Najdraži postignut uspeh im je izgradnja vrtića.
"Izgrađena su dva objekta predškolskih ustanova u selima, konkretno to su Surduk i Belegiš, dva sela sa područja opštine a dogodine je planiran nastavak izgradnje tih kapaciteta za samu Staru Pazovu jer su ti kapaciteti nedovoljni", rekao je Milenko Vučinović iz Socijalno-ekonomskog saveta Stara Pazova.
Gotovo dve godine stručnjaci iz Slovačke su organizovali obuke i seminare za zaposlene u Ministarstvu rada i predstavnike radnika poslodavaca i lokalnih samouprava, o tome kako da unaprede znanja i veštine za pokretanje svih njih u lokalu.
Pomoćnik ministra u Vladi Slovačke Branislav Masar rekao je da lokalne samouprave neće moći te promene da urade bez socijalnih partnera, naročito što se tiče evropskih fondova koji će sve više biti na raspolaganju Srbiji.
"Regionalni razvoj neće biti moguć bez uključivanja socijalnih partnera u te projekte i to su iskustva koja mi imamo iz Slovačke", kaže Masar.
Više sredstava za projekte dobile su Arilje, Ruma i druge opštine koje su omogućile socijalno-ekonomskim savetima da učestvuju u planiranju trošenja budžeta i sredstava za javne radove. U Ministarstvu rada ističu da je krajnji cilj podizanje privredne aktivnosti.
"Sa podizanjem privredne aktivnosti podiže se i nivo zaposlenosti u lokalnim sredinama, radnici dobijaju veće zarade, poslodavci ostvaruju veći profit, time i veći porez za lokalnu sredinu i za Republiku Srbiju", rekao je pomoćnik ministra rada, zapošljavanja i socijalne politike Zoran Lazić.
Socijalno-ekonomskih saveta bilo bi mnogo više da lokalne samouprave ne strahuju da bi im ti saveti kontrolisali trošenje sredstava, smatraju stručnjaci. Prema slovačkim iskustvima potrebno je da svaka druga opština ima lokalni SES, tako da je u Srbiji potrebno osnivanje bar još pedesetak takvih saveta.