Poreska inspekcija otkrila više od 526 nepravilnosti

Bez autora
Aug 24 2025

Poreski inspektori sproveli su 2.667 kontola u periodu od 1. maja do 17. avgusta ove godine, pri čemu su utvrdili nepravilnosti kod 526 poreskih obveznika, a po tom osnovu izdali 706 prekršajnih naloga, sa ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu od 2.181.800 eura. To se navodi u saopštenju Poreske uprave.

Zaduženje po osnovu izrečenih novčanih kazni iznosi 1.316.656 eura, od čega je naplaćeno 711.071 eura, odnosno 54%.

"Naplata po osnovu novčanih kazni odnosi se na poreske obveznike koji su prihvatili prekršajnu odgovornost i platili izrečene kazne u roku od osam dana (umanjene za trećinu shodno Zakonu o prekršajima). Mjera zabrane obavljanja djelatnosti izrečena je kod 24 poreska obveznika", navodi se u saopštenju.

U navedenom periodu, poseban fokus stavljen je na izdavaoce smještaja (apartmane, vile, mini hotele, hotele), kod kojih je izvršeno 167 kontrola, utvrđeno 89 nepravilnosti i izrečeno 185.400 eura novčanih kazni.

"Ovi rezultati potvrđuju da Poreska uprava, kroz planirane aktivnosti i pojačan nadzor, nastavlja da sprovodi mjere usmjerene na jačanje poreske discipline, suzbijanju sive ekoniomije i obezbjeđivanju stabilnih javnih finansija", piše u saopštenju.

U skladu sa strateškim ciljevima, kako navode, koriste se svi raspoloživi kapaciteti za sprovođenje postupaka inspekcijskog nadzora, kako bi bili obuhvaćeni svi poreski obveznici, a posebno oni koji spadaju u kategoriju visokorizičnih u dijelu poštovanja poreskih propisa.

Pozivamo sve građane da aktivno učestvuju u stvaranju pravednijeg sistema i da sve uočene nepravilnosti prijave pozivom na broj Kol centra 19707 ili putem platforme „Budi odgovoran“.


Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik