Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je, bez obzira na projektovani rast BDP-a Srbije za 2018. godinu od 3,5 odsto, sada verovatnije da će rast BDP-a do kraja godine premašiti četiri odsto. U prvoj polovini ove godine, rast BDP-a Srbije bio je 4,8 odsto.Iako je projektovani rast za 2018. godinu bio 3,5 odsto, sada je verovatnije da ćemo čak premašiti rast od 4,0 odsto do kraja godine", kazala je Brnabić u Parizu na konferenciji Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD). Ona je navela da je Srbija pre samo 5 godina bila bukvalno na samo par meseci od proglašenja nesolventnosti...
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je, bez obzira na projektovani rast BDP-a Srbije za 2018. godinu od 3,5 odsto, sada verovatnije da će rast BDP-a do kraja godine premašiti četiri odsto.
"U prvoj polovini ove godine, rast BDP-a Srbije bio je 4,8 odsto. Iako je projektovani rast za 2018. godinu bio 3,5 odsto, sada je verovatnije da ćemo čak premašiti rast od 4,0 odsto do kraja godine", kazala je Brnabić u Parizu na konferenciji Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Ona je navela da je Srbija pre samo 5 godina bila bukvalno na samo par meseci od proglašenja nesolventnosti.
Dodala je da je uz velike napore njenih prethodnika, tadašnjeg premijera, a danas predsednika Srbije Aleksandra Vučića i njegovog tima, kao i nje kao ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu, a u partnerstvu i uz veliku podršku MMF-a, to izbegnuto.
"Uspeli smo da stabilizujemo javne finansije, da povećamo budžetski suficit drugu godinu zaredom, smanjimo javni dug, koji je trenutno ispod 60 odsto BDP-a, ispod Mastrihških kriterijuma, više nego prepolovili smo stopu nezaposlenosti, koja je bila iznad 24 procenta, a danas je ispod 12 odsto, poboljšali smo poslovni ambijent tako da smo prošle godine privukli 2,6 milijardi evra direktnih stranih investicija, više nego ostatak regiona zajedno", ispričala je Brnabić.
Prema njenim rečima, time je Srbija zaslužila titulu svetskog lidera u SDI, prema rang listi Fajnešnel tajms, a koja je merena indeksom privlačnosti neke zemlje kao destinacije za grinfild direktne strane investicije gledano prema veličini njenog bruto domaćeg proizvoda.
"Srbija je zaslužila i titulu šampiona u reformama u JIE po rang listi Sveske banke, a sada postepeno labavimo ove vrlo stroge mere fiskalne konsolidacije i to je počelo da se odražava u našem rastu BDP-a", navela je premijerka.
Istakla je da su to sve sjajne vesti i dodala da je veoma ponosna na ta dostignuća, kao i da je zahvalna njenom prethodniku, Aleksandru Vučiću, koji je sproveo veoma teške i nepopularne mere tokom njegovog mandata, čije rezultate vidimo danas.
Digitalni potencijali Srbije ogromni
Digitalne mogućnosti Srbije su ogromne, dok bi u nekim oblastima, poput blokčejna, mogla da bude i među vodećim zemljama sveta, ocenila je danas premijerka Srbije Ana Brnabić.
Premijerka je, na konferenciji o blokčejnu Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) u Parizu, istakla da Vlada Srbije želi da stvori najbolje moguće okruženje za rast blokčejn industrije u skladu s najboljim smernicama i standardima širom sveta.
"Takođe se trudimo da iskoristimo tehnologiju blokčejna u državnoj upravi i aktivno razmišljamo o tome da stavimo našu evidenciju građana na blokčejn, a potom će uslediti i druge aplikacije", kazala je Brnabićeva.
Navela je da u Srbiji postoje brojne uspešne kompanije u blokčejnu koje rade s najznačajnijim inostranim partnerima u svetu, i dodala da je istraživanje "Tržišta i tržišta"u 2017. godini prepoznalo Srbiju kao jednu od vodećih pet zemalja sveta po broju inženjera koji razvijaju blokčejn.
Ana Brnabić je kao najveći potencijal i izvor rasta Srbije navela digitalizaciju, navodeći da je četvrta industrijska revolucija ta koja daje čitav niz prilika za ekonomije kao što je srpska.
"Kao predsednica Vlade, usredsređena sam na to da Srbija iskoristi ovu jedinstvenu priliku, i zbog toga sam proglasila digitalizaciju - digitalizaciju svih aspekata srpskog društva, kao glavni prioritet moje Vlade", izjavila je i dodala da to podrazumeva veoma širok spektar stvari.
Prema njenim rečima, digitalizacija obuhvata razvoj eUprave i pružanje većeg broja eUsluga, podršku brzo rastućem IT sektoru u Srbiji, značajne investicije u modernizaciju obrazovanja, kao i investicije u infrastrukturu, što će omogućiti otvaranje više start-apova i inovacionih kompanija.
"Moj cilj je da podstaknem transformaciju srpske privrede sa privrede zasnovane na investicijama, kakva je danas, na privredu zasnovanu na inovacijama, kakva treba da bude", istakla je premijerka.
Dodala je i da je pokrenut širok spektar regulatornih i poreskih reformi, s ciljem podsticanja još bržeg razvoja privrednih grana zasnovanih na znanju i digitalnoj transformaciji.
"Na primer, u FinTechu, Srbija je jedna od retkih zemalja koje su već uvele 'Regulatory Sandbox' rešenja za plaćanja, a u oktobru ove godine uvodimo instant plaćanja, što omogućava prenos novca u roku od 30 sekundi nakon iniciranja plaćanja, 24 časa dnevno, direktno sa jednog računa na drugi", kazala je Brnabić.
Na kraju obraćanja, premijerka je navela da je Srbija otvorena za partnerstva koja pospešuju ekonomski rast i pozvala prisutne na konferenciji da pokrenu posao ili u Srbiji ili sa partnerima iz Srbije.
Premijerka će se nakon obraćanja na panelu o blokčejn tehnologiji sastati sa generalnim sekretarom OECD-a Hose Anhel Gurijom, s kojim će razgovarati o ekonomskim reformama, investicijama i razvojnim projektima u Srbiji.
Na marginama konferencije, Brnabić će se sastati i sa predsednikom vlade Mauricijusa Pravindom Džagnetom.