Srpska ekonomija beleži pozitivan trend rasta, što je, ako se nastavi, dobar znak za privredu, ali još uvek nema "prelivanja" na rast kreditne aktivnosti banaka, ocenila je Slavica Pavlović, predsednica Izvršnog odbora Eurobanke Srbija. Ekonomska teorija i praksa ukazuju da je neophodno da se prvo pokrene privreda, banke se potom uključuju i pojačavaju kreditnu aktivnost, a tek se onda ulazi u ciklus ubrzanog ukupnog ekonomskog rasta, ističe Pavlović. Niske kamate, napominje, mogu da podstaknu kreditni rast, ali nisu garant privrednog razvoja, što potvrđuje činjenica da su u Srbiji kamatne stope već duži period niske, a da nemamo veoma visok rast kreditnog tržišta.
Srpska ekonomija beleži pozitivan trend rasta, što je, ako se nastavi, dobar znak za privredu, ali još uvek nema "prelivanja" na rast kreditne aktivnosti banaka, ocenila je Slavica Pavlović, predsednica Izvršnog odbora Eurobanke Srbija.
"Ekonomska teorija i praksa ukazuju da je neophodno da se prvo pokrene privreda, banke se potom uključuju i pojačavaju kreditnu aktivnost, a tek se onda ulazi u ciklus ubrzanog ukupnog ekonomskog rasta", ističe Pavlović u ekskluzivnom intervjuu za najnoviji broj Magazin Biznisa.
Niske kamate, napominje, mogu da podstaknu kreditni rast, ali nisu garant privrednog razvoja, što potvrđuje činjenica da su u Srbiji kamatne stope već duži period niske, a da nemamo veoma visok rast kreditnog tržišta.
"Za ekonomski rast je potrebno da postoji jasna ekonomska politika, dobar poslovni ambijent i fokus na segmente razvoja privrede", kaže ona, dodajući da će bankarski sektor to prepoznati i kreditirati.
U Srbiji je, kako ocenjuje, sada ostvarena makroekonomska stabilnost, ali je potrebno dodatno unaprediti poslovni ambijent, jer svaki investitor želi jasno definisanu ekonomsku politiku, pravično sudstvo i izvesnost u poslovanju.
Smatra da je najpre potreban efikasniji pravosudni sistem i da je za investitore veoma važan uređen poreski sistem.
"Na tome se već radi, ali je potrebno dosta toga unaprediti u poreskim postupcima i administraciji, i rešiti veliki broj parafiskalnih nameta", navodi ona.
Kako dodaje, aktuelna stabilnost dinarske valute ukazuje na makroekonomsku stabilnost, što je dobar znak za investitore i pokazatelj odgovornog ponašanja države prema finansijskom tržištu.
"Ali, moramo voditi računa o apresijaciji dinara i niskoj inflaciji, koja je čak niža od inflacije zemalja EU, što vodi većem uvozu nego izvozu. Takva klima pogoduje uvoznicima, ali ne i izvoznicima", zaključuje Pavlović.