Posle obustave isporuke ruskog gasa Ukrajini, Srbija osim punog podzemnog skladišta „Banatski Dvor”, ima i rezervnu varijantu za prinudno snabdevanje gasom. Malo, je međutim, verovatno da će do toga doći, ali i da se dogodi, gasa za Srbiju biće dovoljno, potvrdio je juče Dušan Bajatović, generalni direktor „Srbijagasa”. Zajedno s ruskim „Gaspromom” prati se situaciju iz sata u sat i reagovaće se ukoliko bude bilo nekih dodatnih iznenađenja, poručio je Bajatović. Najvažnije je da je podzemno skladište gasa „Banatski Dvor” do vrha puno. Utisnuto je 450 miliona kubika gasa, a ako bude potrebe za dodatnim snabdevanjem, snaći ćemo se i to pre svega gasom iz Baumgartena (Austrija) najvećeg evropskog podzemnog skladišta, ali i preko „Severnog toka” (Nemačka) i gasovoda „Jamal”, kaže Bajatović.
Posle obustave isporuke ruskog gasa Ukrajini, Srbija osim punog podzemnog skladišta „Banatski Dvor”, ima i rezervnu varijantu za prinudno snabdevanje gasom. Malo, je međutim, verovatno da će do toga doći, ali i da se dogodi, gasa za Srbiju biće dovoljno, potvrdio je juče za „Politiku” Dušan Bajatović, generalni direktor „Srbijagasa”.
Zajedno s ruskim „Gaspromom” prati se situaciju iz sata u sat i reagovaće se ukoliko bude bilo nekih dodatnih iznenađenja, poručio je Bajatović.
– Najvažnije je da je podzemno skladište gasa „Banatski Dvor” do vrha puno. Utisnuto je 450 miliona kubika gasa, a ako bude potrebe za dodatnim snabdevanjem, snaći ćemo se i to pre svega gasom iz Baumgartena (Austrija) najvećeg evropskog podzemnog skladišta, ali i preko „Severnog toka” (Nemačka) i gasovoda „Jamal”, kaže Bajatović.
„Jamal” je, inače, najduži gasovod u svetu. Pruža se od zapadnog Sibira do Nemačke u dužini od 4.196 kilometara.
Upitan da li „Srbijagas” ima para da plati dodatne količine gasa, Bajatović ističe, da kompanija nema dospelih dugova za gas, što znači ni dodatnih zaduživanja, te da je situacija danas mnogo bolja nego ranijih godina.
– Najvažnije je da je cena realna, da nema mešanja politike u njeno određivanje. Dobra vest je što se pojačala disciplina u naplati dugova, a veliki kupci u restrukturiranju sada plaćaju redovno ovu sirovinu, kaže on, što mnogo relaksira finansijsku situaciju „Srbijagasa” zbog čega će na kraju ove godine ta kompanija imati i poslovnu dobit.
Iako se niko od zvaničnika iz „Gasproma” nije oglašavao novim detaljima oko isporuke gasa, nezvanično se saznaje da se Rusija trudi da obezbedi uredno snabdevanje evropskih potrošača. I dok Ukrajina obećava da će obezbediti dalji tranzit gasa preko svoje teritorije, ali da neće više kupovati ruski gas, s ruske strane stižu upozorenja da rezerve u podzemnim skladištima gasa u Ukrajini nisu dovoljne da bi se garantovao tranzit ruskog gasa u Evropu.
Da situacija, ipak, nije alarmantna može se shvatiti i iz poruka koje stižu iz Brisela po kojima „nisu posebno zabrinuti za celu situaciju”.
Ono što je, dugoročno mnogo veći problem za energetsku stabilnost i Evrope i Srbije je neizvesnost gradnja „Turskog”, odnosno „Tesla gasovoda” koji je trebalo da prođe i preko Srbije, a koji je Evropska komisija pre nekoliko dana stavila na listu prioriteta.
S obzirom na poslednje zaoštravanje odnosa na relaciji Rusija Ukrajina i turskog obaranja ruskog aviona postoji realna mogućnost da i Turska ostane bez ruskog gasa, pa čak i da se odustane od gradnje gasovoda „Turski tok”, bez kog nema ni „Tesle gasovoda”.