Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Vlade Republike Srbije saopštilo je da delegacija Srbije učestvuje u radu 21. konferencije Ujedinjenih nacija o promeni klime – COP21, koja se održava u Parizu. U saopštenju se navodi da delegaciju naše zemlje čine predstavnici Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine i Ministarstva rudarstva i energetike, kao i da je u okviru ovog skupa organizovan i niz pratećih događaja. Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Stana Božović učestvovala je na pratećem događaju koji je organizovao UN Program za životnu sredinu (UNEP), Održiva energija za sve (SE4ALL) i Globalni institut (WRI). Božović je tom prilikom ocenila da energetska efikasnost predstavlja jedan od najvećih potencijala za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte na nivou gradova i opština, ali i na nacionalnom nivou.
Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Vlade Republike Srbije saopštilo je da delegacija Srbije učestvuje u radu 21. konferencije Ujedinjenih nacija o promeni klime – COP21, koja se održava u Parizu.
U saopštenju se navodi da delegaciju naše zemlje čine predstavnici Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine i Ministarstva rudarstva i energetike, kao i da je u okviru ovog skupa organizovan i niz pratećih događaja.
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Stana Božović učestvovala je na pratećem događaju koji je organizovao UN Program za životnu sredinu (UNEP), Održiva energija za sve (SE4ALL) i Globalni institut (WRI).
Božović je tom prilikom ocenila da energetska efikasnost predstavlja jedan od najvećih potencijala za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte na nivou gradova i opština, ali i na nacionalnom nivou.
Ona je podsetila na to da je Beograd jedan od gradova koji su već uključeni u Globalnu inicijativu gradova, a koja se odnosi na javno grejanje i koju koordinira UNEP.
Prema njenim rečima, ovo partnerstvo će gradu Beogradu, a samim tim i Srbiji, omogućiti pronalaženje i realizaciju efikasnih i isplativih modela javnog sistema grejanja, a samim tim smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte.
Konferencija o klimatskim promenama u Parizu počela je ‟Događajem za lidereˮ, na kojem je učestvovalo više od 150 predsednika država i vlada.
U obraćanjima tokom ovog skupa pružena je otvorena politička podrška postizanju ambicioznog i efikasnog dogovora u Parizu, a koji će obezbediti budućnost praćenju smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte do nivoa koji će ograničiti dalji rast globalne temperature na 2°C.
Konferencija je nastavljena pregovorima po posebnim pitanjima od značaja za dogovor u Parizu, kao što su smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte, adaptacija, gubici i štete, finansiranje, razvoj i transfer tehnologija, pravna priroda dogovora i način njegovog sprovođenja, ali je napredak tokom prve nedelje skupa bio neočekivano spor.
U okviru pregovaračke grupe koja je trebalo da pripremi finalni predlog dogovora, do kraja prve nedelje konferencije nije postignut dogovor po najvećem broju pitanja.
Donošenje odluka po pitanjima smanjenja emisija, godina u kojima se smanjenje očekuje, visine finansiranja i jasno definisanih pravila ostaje predmet ministarskih pregovora u drugoj nedelji konferencije od 7. do 11. decembra.
Skupu prisustvuje više od 190 zvaničnih delegacija, ali i predstavnici industrije, naučne i stručne javnosti, medija i nevladinih organizacija, a očekuje se učešće preko 50.000 delegata tokom dve nedelje konferencije, ističe se u saopštenju.