Uvođenje prirodnog gasa u domaćinstvo znak je da su se građani odlučili za ugodno, efikasno, ekološko i, pre svega, ekonomično grejanje, tvrde energetski stručnjaci. Danas, prirodni gas pokriva više od jedne petine celokupne energetske potrošnje u svetu i smatra se strateškim energentom. Upotreba prirodnog gasa domaćinstvu obezbeđuje povoljno, moderno i udobno grejanje. Ali upotreba prirodnog gasa doprinosi i razvoju lokalne zajednice, povoljno se odražava na ekonomiju države, a utiče i na očuvanje cele planete. Upravo zato je gasifikacija jedan od strateških ciljeva naše zemlje. Zašto je prirodni gas interesantan nama? Njegova valorizacija je najbolja u širokoj potrošnji. Zato što vi na jednom mestu imate mogućnost da koristite i gas za grejanje, pripremu hrane i sanitarne tople vode, a možete da ga koristite i za hlađenje. On je univerzalan energent koji može da ostvari totalni energetski sistem. Tačnije, jedan uvoz prirodnog gasa u objekat može da mu da sve one potrebe koje on sada dobija iz raznih sistema snabdevanja, bilo kojim energentom koji mu je potreban, kaže Vojislav Vuletić, predsednik skupštine Udruženja za gas Srbije.
Uvođenje prirodnog gasa u domaćinstvo znak je da su se građani odlučili za ugodno, efikasno, ekološko i, pre svega, ekonomično grejanje, tvrde energetski stručnjaci.
Danas, prirodni gas pokriva više od jedne petine celokupne energetske potrošnje u svetu i smatra se strateškim energentom. Upotreba prirodnog gasa domaćinstvu obezbeđuje povoljno, moderno i udobno grejanje. Ali upotreba prirodnog gasa doprinosi i razvoju lokalne zajednice, povoljno se odražava na ekonomiju države, a utiče i na očuvanje cele planete. Upravo zato je gasifikacija jedan od strateških ciljeva naše zemlje.
Univerzalan
- Zašto je prirodni gas interesantan nama? Njegova valorizacija je najbolja u širokoj potrošnji. Zato što vi na jednom mestu imate mogućnost da koristite i gas za grejanje, pripremu hrane i sanitarne tople vode, a možete da ga koristite i za hlađenje. On je univerzalan energent koji može da ostvari totalni energetski sistem. Tačnije, jedan uvoz prirodnog gasa u objekat može da mu da sve one potrebe koje on sada dobija iz raznih sistema snabdevanja, bilo kojim energentom koji mu je potreban - kaže Vojislav Vuletić, predsednik skupštine Udruženja za gas Srbije.
A ko u Srbiji može da uvede gas? Najbolje razvijenu mrežu u Srbiji ima Vojvodina, u kojoj je gotovo 75 odsto izgrađena mreža.
- U Srbiji imamo samo dva transportera gasa. To su „Srbijagas“ i „Jugorosgas“ i oko 35 distributera. Upravo ti distributeri su u stanju da na svojim postojećim mrežama priključuju nove potrošače koji su zainteresovani za priključak.
S druge strane, imamo zakon po kojem lokalna samouprava, u onim mestima gde ne postoji gasna mreža, ima pravo da nađe strateškog partnera koji će da isprojektuje i izgradi mrežu.
U Srbiji je svega 20 odsto izgrađena mreža i upravo cela južna Srbija je ta koja je u stanju da napravi veliki broj priključaka na gas - dodaje naš sagovornik.
Izgradnja mreže
U Beogradu je situacija malo komplikovanija, jer izgradnja osnovne distributivne mreže, koja nije dovoljno razvijena, čini da mnogi građani u prestonici ne mogu da dobiju gas.
- Zakonskom regulativom Beogradske elektrane snabdevaju građanstvo toplotnom energijom i tu gasifikacija ne može da se izvede jer elektrane traže dosta veliku participaciju za tu mrežu. Međutim, pošto gas više daje od toplotne energije, postoje delovi grada gde, i pored pokrivenošću toplanama, građani koriste gas - kaže Vuletić.
Nema sumnje da je prirodni gas energent 21. veka i da se ceo svet okreće prema prirodnom gasu.
- Razlog zašto je to tako je jer je najprilagodljiviji, najjednostavniji za upotrebu i najjeftiniji. Kod nas on još nije najjeftiniji jer mi nemamo energetsku politiku i nemamo paritete cena, pa je nama električna energija, koju mi proizvodimo, isuviše niska u odnosu na svetske cene i gasa i ostalih energenata - tvrdi Vuletić.
Zašto uvesti gas
Zato što omogućava potpuni komfor života, kontrolu potrošnje prema potrebama,
kontrolu temperature prema želji, a takođe omogućava i sigurnost za vašu porodicu.
Jasno je da je gas ekološki čist energent koji ima širok spektar upotrebe, pa je
grejanje povoljno isplativo, nema skladištenja, nema muke, a osim toga što je svetski trend, obezbeđena je potpuna sigurnost u isporuci.
Potrebna dokumenta
Potrebna je kopija lične karte za fizička lica, odnosno kopija izvoda iz APR za pravna lica, a takođe i kopija plana parcele sa ucrtanom lokacijom objekta koji se gasifikuje (izdaje RGGZ - ne starije od 6 meseci) i vlasnički list objekta koji se gasifikuje.
Ako podnosilac zahteva nije vlasnik objekta čije se priključenje traži, onda podnosi ugovor ili neki drugi dokaz kojim se potvrđuje da je nosilac prava korišćenja (korisnik) uz pismenu saglasnost vlasnika objekta, odnosno izjavu overenu u sudu da korisnik predmetnog objekta ima saglasnost vlasnika da izvede radove na priključenju objekta na gasovodnu mrežu.
Potrebno je i Rešenje o građevinskoj dozvoli, a ukoliko je objekat u procesu legalizacije, treba dostaviti uverenje od sekretarijata za poslove legalizacije objekta, sektor za područje nadležne opštine.
Cene kućnog priključka, od grada do grada, idu od 600 do 1.500 evra.
Grejanje i hlađenje
Prirodni gas se danas najviše i najčešće koristi za grejanje. Spada u najpovoljnije energente i omogućava korisniku lagodno automatizovano korišćenje, termostatom regulisanu temperaturu i uvek je dostupno „na dugme”.
Sami birate kada i koliko ćete se grejati i imate potpunu kontrolu nad potrošnjom gasa. Prirodni gas se koristi i za hlađenje, upotrebom klima-uređaja na gas. Takođe, lako možete povezati vaš šporet i koristiti prirodni gas za ekonomično i energetski efikasno kuvanje. Prirodni gas se može koristiti i za zagrevanje sanitarne vode, i to upotrebom stacionarnog ili protočnog bojlera.