HEP-ove zgrade pozitivne energije

Bez autora
Nov 10 2015

Energetski izazovi s kojima se susreće Europska unija i Hrvatska zahtijevaju promjene ne samo u proizvodnji energije već i u njenom korištenju. Značajni potencijal za uštedu energije leži u sektoru zgradarstva koji pojedinačno troši više od 40% od ukupne potrošnje energije. U Europskoj uniji je 191 milijun zgrada koje troše najviše energije i proizvode najviše CO2. Kako bi optimizirali upotrebu energije potrebno je te milijune zgrada pretvoriti u zgrade koje će ne samo trošiti nego i davati energiju. Prioritetne mjere u zgradarstvu odnose se na smanjenje toplinskih gubitaka postojećih zgrada, energetski učinkovite sustave grijanje i hlađenja, nove zgrade koje su blizu nulte energetske potrošnje, individualno mjerenje potrošnje, sustave pametnog upravljanja zgradama i obnovljive izvore energije.

Energetski izazovi s kojima se susreće Europska unija i Hrvatska zahtijevaju promjene ne samo u proizvodnji energije već i u njenom korištenju. Značajni potencijal za uštedu energije leži u sektoru zgradarstva koji pojedinačno troši više od 40% od ukupne potrošnje energije.

U Europskoj uniji je 191 milijun zgrada koje troše najviše energije i proizvode najviše CO2. Kako bi optimizirali upotrebu energije potrebno je te milijune zgrada pretvoriti u zgrade koje će ne samo trošiti nego i davati energiju. Prioritetne mjere u zgradarstvu odnose se na smanjenje toplinskih gubitaka postojećih zgrada, energetski učinkovite sustave grijanje i hlađenja, nove zgrade koje su blizu nulte energetske potrošnje, individualno mjerenje potrošnje, sustave pametnog upravljanja zgradama i obnovljive izvore energije.

U skladu s novim urbanim modelom, HEP je temeljem vlastitog istraživanja, projektirao i pustio u rad devet fotonaponskih elektrana. Elektrane su instalirane u sjedištu HEP-a u Zagrebu, te zgrade distribucijskih područja HEP Operatora distribucijskog sustava (HEP-ODS) u Čakovcu, Šibeniku, Splitu, Opatiji, Zadru, Dubrovniku i na dvije lokacije u Osijeku. Ovim Projektom, usmjerenim na proizvodnju električne energije na mjestu njenog korištenja, u samim zgradama, Hrvatska elektroprivreda pridonosi smanjenju utjecaja na okoliš, što je u skladu s hrvatskim propisima iz područja energetske učinkovitosti u zgradarstvu.

Uz instalaciju fotonaponske elektrane na krovu upravne zgrade HEP-a u Ulici grada Vukovara 37, povećana je toplinska zaštita zgrade radi uštede toplinske i električne energije. Postavljena je toplinska izolacija i energetski učinkovitija stolarija čime je smanjena potrošnja energije, ali i povećana ugodnost boravka u prostoru te trajnost zgrade. Treća mjera energetske učinkovitosti u sklopu energetske obnove zgrade HEP-a u Ulici grada Vukovara 37, je praćenje energetskih sustava zgrade pomoću ESCO Monitora®, računalno poslovnog sustava za gospodarenje energijom. Korištenje ESCO Monitora® omogućava uvid u potrošnju, analizu i planiranje potrošnje, nadzor i upravljanje te rano otkrivanje i alarmiranje u slučaju promjene potrošnje energije i vode, primjerice u slučaju slabe energetske učinkovitosti, kvarova i neočekivanih događaja. Primjenom više mjera energetske učinkovitosti osigurava se njihov sinergijski učinak, kako bi uštede u potrošnji energije bile što značajnije, a zgrada uprave HEP-a u Ulici grada Vukovara 37 postane tzv. zgrada pozitivne energije

Kao svojevrsni izlog tehnologije, HEP ESCO je pokrenuo projekt napredne regulacije, čiji je glavni cilj pokazati potencijal i metodologiju primjene napredne regulacije postojećih KGH sustava u poslovnim zgradama HEP-a. Kao pilot zgradu na projektu, HEP ESCO je odabrao novu upravnu zgradu HEP-a u Kupskoj ulici bb u Zagrebu. Projekt napredne regulacije postojećeg KGH sustava u zgradi uprave HEP-a obuhvaća: definiranje parametara KGH sustava ključnih za optimizaciju, razvoj optimizacijskih računalnih modela, razvoj metodologije za sustavno uključivanje napredne regulacije u stvarne zgrade te procjenu ekonomske isplativosti u Republici Hrvatskoj baziranu na pilot projektu. Rezultat projekta trebao bi pokazati moguće uštede ukupne električne energije za grijanje i klimatizaciju u odnosu na postojeće sustave s konvencionalnom regulacijom.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik