Kinezi će graditi, Serdarov će profitirati

Bez autora
Mar 13 2022

Centar za životnu sredinu podnio je tužbu protiv Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske povodom odobravanja studije uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje i korištenja termoelektrane Ugljevik 3, instalisane snage 2 x 350 MW.

Kako prenosi portal Capital.ba, Ministarstvo je donijelo rješenje na osnovu konačne verzije studije uticaja na životnu sredinu iz decembra 2021. godine, a ovom postupku prethodili su višemjesečna javna rasprava i prikupljanje komentara od javnosti, kao i zemalja u regionu koje bi mogle biti pod uticajem projekta u sklopu prekograničnih konsultacija.

Iz Centra poručuju da, osim proceduralnih pogrešaka, u studiji nedostaje adekvatna procjena emisija zagađujućih materija u vazduh, posebno emisija ugljen-dioksida, čije je smanjenje kroz proces dekarbonizacije ključno u borbi protiv klimatske krize i za usklađivanja sa Sofijskom deklaracijom o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan.

"Čini se da je investitoru, ali i Ministarstvu stalo da se finalizuje dokumentacija za ovaj projekat bez obzira na to što Ugljevik 3 nema budućnosti, posebno kada se uvede oporezivanje emisija ugljen-dioksida. Nedavno je izvođač radova i zvanično objavio da projekat nema izvor finansiranja, pa se postavlja pitanje iz čijih džepova se finansiraju ove dozvole i ko će plaćati penale za prekršene međunarodne obaveze ukoliko dođe do izgradnje ove termoelektrane", kazala je koordinatorka programa "Energija i klimatske promjene" iz Centra za životnu sredinu Majda Ibraković.

Iz Centra za životnu sredinu očekuju da će Ministarstvo odgoditi dalje postupanje i izdavanje ekološke dozvole dok je postupak u toku. Postupak procjene uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje i korištenja termoelektrane Ugljevik 3 sprovođen je dva puta, podsjećaju iz Centra.  Kako je objavio portal Capital.ba, u februaru 2020. godine Vlada Republike Srpske dozvolila je kompaniji "Comsar Energy" da poveća snagu planirane TE Ugljevik 3 na 700 MW, suprotno Strategiji razvoja energetike RS i politikama Energetske zajednice. Ruskom oligarhu Rašidu Serdarovu vlast Srpske na taj način je opet izašla u susret s namjerom da poveća vrijednost koncesije i opravda visoku cijenu koju "Elektroprivreda RS" planira da plati za otkup te koncesije. Iz mišljenja drugih institucija vidljivo je da gradnja TE ima značajan uticaj na zdravlje ljudi, kvalitet vode i vazduha, kao i da je stav Ministarstva zdravlja na istim talasnim dužinama Svjetske zdravstvene organizacije da se pređe na zelene izvore, a da za druge objekte, koji su od javnog interesa, budu maksimalni uslovi zaštite okruženja.

U opštini Ugljevik istakli su da gradnja TE potpuno remeti morfologiju terena, pejzaž, pravi promjenu klimatskih faktora, da narušava hidrološki režim, negativno utiče na floru i faunu, a kao najveći problem istakli su preseljenje stanovništva, uticaj na zdravlje, smetnje kao što su buka i prašina.

"Ovdje imamo dva osnovna problema: prvi je tvrdoglavo insistiranje na termoelektranama na ugalj uprkos svim ekonomskim, zdravstvenim i ekološkim posljedicama. Drugi problem je neozbiljan pristup svih aktera i očigledan nedostatak transparentnosti i energetske strategije", upozoravala je i ranije Ibrakovićeva.

Prošle godine su kompanije "China Electric" i "Sunningwell International LTD" potpisale ugovor o izgradnji termoelektrane Ugljevik 3, a koncesiju za taj projekat ima ruski milijarder Rašid Serdarov, odnosno njegova firma "Comsar Energy". 

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik