Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković izjavila je danas povodom obeležavanja Svetskog dana čistog vazduha da su resorno ministarstvo i Vlada u potpunosti posvećeni zaštiti životne sredine. Bogosavljević-Bošković je istakla da se to pre svega ogleda kroz stvaranje savremenih zakonskih okvira i osnova za njeno očuvanje, ali i što je još važnije, kroz konkretne projekte sanacije najvećih pretnji po našu okolinu, samim tim i vazduha koji udišemo. Ona je dodala da treba imati na umu da su potrebna 3,5 odrasla drveta kako bi se neutralisala količina ugljendioksida koju samo jedan automobil godišnje proizvede čekajući na semaforima. Zbog toga svaki građanin treba da se ponaša odgovorno i to tako što će svojim gestom uticati na smanjenje zagađujućih materija u vazduhu, poručila je ona i navela da su osnovni izvori emisija štetnih gasova stacionarni (postrojenja za proizvodnju toplote i električne energije, industrijska postrojenja) i mobilni (saobraćaj).
Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković izjavila je danas povodom obeležavanja Svetskog dana čistog vazduha da su resorno ministarstvo i Vlada u potpunosti posvećeni zaštiti životne sredine.
Bogosavljević-Bošković je istakla da se to pre svega ogleda kroz stvaranje savremenih zakonskih okvira i osnova za njeno očuvanje, ali i što je još važnije, kroz konkretne projekte sanacije najvećih pretnji po našu okolinu, samim tim i vazduha koji udišemo.
Ona je dodala da treba imati na umu da su potrebna 3,5 odrasla drveta kako bi se neutralisala količina ugljendioksida koju samo jedan automobil godišnje proizvede čekajući na semaforima.
Zbog toga svaki građanin treba da se ponaša odgovorno i to tako što će svojim gestom uticati na smanjenje zagađujućih materija u vazduhu, poručila je ona i navela da su osnovni izvori emisija štetnih gasova stacionarni (postrojenja za proizvodnju toplote i električne energije, industrijska postrojenja) i mobilni (saobraćaj).
Prema njenim rečima, imamo relativno mali broj stacionarnih zagađivača koji proizvodi više od 75 odsto emisija, i veliki broj mobilnih izvora koji emituju približno 25 odsto ukupnih emisija.
Ministar je navela da svakog dana prosečan vozač provede najmanje deset minuta čekajući na semaforima, i objasnila da je za jedan minut rada automobila u mestu potrebna ista količina goriva kao i za jedan pređeni kilometar.
Više goriva se potroši ukoliko auto radi u mestu duže od 30 sekundi nego pri ponovnom paljenju, naglasila je Bogosavljević-Bošković i poručila da je zbog toga važno da se gasi motor pri svakom dužem čekanju.
Osnovne aktivnosti u narednom periodu fokusirane su na smanjenje emisija zagađujućih materija u vazduh, napomenula je ona.
Ministar je rekla da se monitoring kvaliteta vazduha u Srbiji ostvaruje praćenjem koncentracija zagađujućih materija u vazduhu u mreži automatskih mernih stanica i mernih mesta na državnom i lokalnom nivou i to sledećih materija: SO2, NO2, prizemni ozon (O3), CO, suspendovanih čestica PM10 i PM2.5, olova, benzena, čađi.
Bogosavljević-Bošković je istakla da se ocenjivanje kvaliteta vazduha vrši na osnovu izmerenih vrednosti zagađujućih materija u vazduhu, navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.