Predlog Zakona o energetici dobio je zeleno svjetlo Energetske zajednice i Evropske komisije, saopštili su iz Ministarstva ekonomije, navodeći da nijesu tačni navodi Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) da je Vlada tim dokumentom prekršila Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom. Iz MANS-a su saopštili da će za donošenje novog zakona o energetici biti potrebna većina glasova svih poslanika u parlamentu, jer se radi o aktu koji po Ustavu predstavlja propis kojim se uređuju materijalne obaveze građana i podsjetili da se predlogom Zakona o energetici definišu osnovni kriterijumi i uslovi za metodologije za obračun cijene struje, regulišu pitanja subvencija za energetske subjekte koje će kroz svoje račune plaćati građani, kao i imovinska i vlasnička prava građana u vezi sa lokacijama na kojima se nalazi energetska infrtastruktura.
Predlog Zakona o energetici dobio je zeleno svjetlo Energetske zajednice i Evropske komisije, saopštili su iz Ministarstva ekonomije, navodeći da nijesu tačni navodi Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) da je Vlada tim dokumentom prekršila Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom.
Iz MANS-a su saopštili da će za donošenje novog zakona o energetici biti potrebna većina glasova svih poslanika u parlamentu, jer se radi o aktu koji po Ustavu predstavlja propis kojim se uređuju materijalne obaveze građana i podsjetili da se predlogom Zakona o energetici definišu osnovni kriterijumi i uslovi za metodologije za obračun cijene struje, regulišu pitanja subvencija za energetske subjekte koje će kroz svoje račune plaćati građani, kao i imovinska i vlasnička prava građana u vezi sa lokacijama na kojima se nalazi energetska infrtastruktura.
"Zbog toga je apsolutno potrebno da taj zakon dobije potrebnu pažnju poslanika i Skupštine, naročito jer rješenja koja je Vlada u njemu predložila, ne samo da prijete da ozbiljno ugroze javni interes i budžete crnogorskih domaćinstava, već su i u suprotnosti za drugim zakonima koji su na snazi i Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom (EU)“, navodi se u saopštenju MANS.
Iz Ministarstva ekonomije su reagovali na te navode.
"Navode MANS-a, povodom Predloga Zakona o energetici najbolje demantuju činjenice a one su sljedeće: nije tačno da je Vlada Crne Gore Predlogom zakona o energetici direktno prekršila Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. Naprotiv, Ministarstvo ekonomije je na pomenuti tekst dobilo zeleno svjetlo i od Energetske zajednice, kao i od Evropske komisije", kaže se u reagovanju Ministarstva.
Prema njihovim riječima, takođe nije tačno da je prekršen Zakon o kontroli državne pomoći jer je Komisija za kontrolu državne pomoći dala pozitivno mišljenje nakon usvajanja njihovih sugestija na taj tekst.
"Nije tačna ni tvrdnja da se Predlogom zakona uvodi čitav niz odredbi kojima se omogućavaju “subvencije za firme koje grade objekte iz obnovljivih izvora”. Ni u jednom članu zakona, ni važećem kao ni u Predloga zakona, ne pominju se “subvencije za firme”. Dakle, takva formulacija ne postoji", ukazali su iz Ministarstva.
Što se tiče podsticaja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, poput povlašćene cijene struje, njenog obaveznog otkupa, preko finansijskog oslobađanja od balansne odgovornosti, pa sve do otkupa izgrađene energetske infrastrukture, iz Ministarstva su naveli da te odredbe nisu novina, već da postoje u važećem Zakonu o energetici i uvedene su još 2010. godine, u skladu sa Direktivom EU 2009/28 o promociji korištenja energije iz obnovljivih izvora.
"Dakle, radi se o podsticajima koje primjenjuju zemlje EU, kao i zemlje članice Energetske zajednice", saopšteno je iz Ministarstva ekonomije.
Iz MANS-a su takođe saopštili da je predlogom zakona predviđen obavezni otkup struje iz obnovljivih izvora po podsticajnoj cijeni od strane Elektroprivrede.
Međutim, iz Minustarstva su podsjetili da je i važećim Zakonom o energetici, kao i Predlogom zakona, predviđeno da taj otkup vrši Crnogorski operator tržišta električne energije.
"Takođe nije tačno da se Predlogom zakona proizvodnja energije iz obnovljivih izvora proglašava javnim interesom, već je od javnog interesa ostvarivanje obaveznog udjela energije iz obnovljivih izvora u ukupnoj finalnoj potrošnji energije, a u skladu sa obavezama preuzetim potvrđenim međunarodnim ugovorom, odnosno Sporazumom o formiranju Energetske zajednice, čiji je Crna Gora član", dodaje se u saopštenju Ministarstva ekonomije.
Iz tog resora su najavili da će o svemu tome obavijestiti Sekretarijat Energetske zajednice.