Država je hemijskoj industriji "Župa" iz Kruševca odobrila 20 miliona dinara, a novac je namenjen za pokretanje proizvodnje ksantata, koji se koriste kao flotaciona sredstava za rude obojenih metala. Reč je o 20 miliona dinara koje je fabrika dobila od Fonda za razvoj, a sredstva su namenjena za pokretanje proizvodnje u delu Župe. Pomoć države fabrici mnogo znači jer potvrđuje da nadležni veruju u oporavak firme. Poslovodstvo "Župe" je u septembru Ministarstvu finansija i privrede uputilo predlog za revitalizaciju fabrike, kojim je od države tražilo oko 600.000 evra za pokretanje proizvodnje. Deo tog predloga odnosi se i na pokretanje proizvodnje u Fabrici ksantata, za šta je bilo navedeno da je potrebno 265.000 evra za nabavku repromaterijala...
Država je hemijskoj industriji "Župa" iz Kruševca odobrila 20 miliona dinara, a novac je namenjen za pokretanje proizvodnje ksantata, koji se koriste kao flotaciona sredstava za rude obojenih metala, rečeno je u tom preduzeću.
"Reč je o 20 miliona dinara koje je fabrika dobila od Fonda za razvoj, a sredstva su namenjena za pokretanje proizvodnje u delu Župe", rekao je za agenciju Beta zastupnik kapitala u kompaniji Hranislav Janković.
Dodao je da pomoć države fabrici mnogo znači jer potvrđuje da nadležni veruju u oporavak firme.
Poslovodstvo "Župe" je u septembru Ministarstvu finansija i privrede uputilo predlog za revitalizaciju fabrike, kojim je od države tražilo oko 600.000 evra za pokretanje proizvodnje.
Deo tog predloga odnosi se i na pokretanje proizvodnje u Fabrici ksantata, za šta je bilo navedeno da je potrebno 265.000 evra za nabavku repromaterijala.
Janković je kazao i da bi konačna odluka o programu restrukturiranja, odnosno modalitetima eventualne privatizacije "Župe", trebalo da bude doneta nakon održavanja Skupštine akcionara preduzeća.
U toj hemijskoj industriji, koja zapošljava 330 radnika, trenutno je angažovano svega dvadesetak, koji rade na utakanju hlora.
Zaposleni su poslednju platu primili za decembar 2010. godine, a tokom 11 meseci ove godine dobili su samo jednu zaradu.
Prema ranijim Jankovićevim navodima, dugovanja fabrike prema bankama, Fondu PIO i Fondu zdravstvenog osiguranja i komunalnim preduzećima su oko 13 miliona evra.
Župa je obeležila slavu - Mitrovdan i 78. godina postojanja. Fabrika je 2002. godine, kao veoma uspešna, ušla u proces privatizacije. Od 2005. godine, kada je raskinut ugovor o privatizaciji, "Župa" je u većinskom državnom vlasništvu. Usledilo je nekoliko neuspešnih pokušaja prodaje i ulazak u postupak restrukturiranja.
Ta industrija je pre privatizacije imala oko 1.400 zaposlenih, a tokom protekle decenije sprovedeno je nekoliko socijalnih programa i u fabrici je ostalo 330 radnika.