Nakon što je proteklog tjedna u “Jadrolinijinu” flotu uplovio novi trajekt “Krk” koji već “tuče” more na liniji Valbiska – Merag, između otoka Krka i Cresa, do kraja ovog mjeseca očekuje se priključivanje i broda “Mljet”, istovjetnog kapaciteta od 600 putnika i 145 automobila. Potvrđeno je to u sjedištu državne putničke kompanije čije se poslovodstvo poziva na najave iz “Uljanika”, s kojim je ugovoren 32 milijuna eura vrijedan posao izgradnje serije od četiri trajekta, pri čemu se posljednja dva, “Krk” i “Mljet”, opremaju i dovršavaju u riječkom “3. maju” koji je u vlasništvu pulskog brodogradilišta. Time bi trebao biti okončan optimistično najavljivani projekt izgradnje četiriju brodova na pulskim navozima, koji se pretvorio u veliki problem za “Jadroliniju” koja će barem dio uloženog novca pokušati vratiti kroz “penale”. Poznato je da su sva tri dosadašnja trajekta isporučena s “debelim” zakašnjenjem, a “Kornati”, prvi u seriji, imao je krupne greške u projektiranju, o čemu smo prvi pisali na ovim stranicama.
Nakon što je proteklog tjedna u “Jadrolinijinu” flotu uplovio novi trajekt “Krk” koji već “tuče” more na liniji Valbiska – Merag, između otoka Krka i Cresa, do kraja ovog mjeseca očekuje se priključivanje i broda “Mljet”, istovjetnog kapaciteta od 600 putnika i 145 automobila.
Potvrđeno nam je to u sjedištu državne putničke kompanije čije se poslovodstvo poziva na najave iz “Uljanika”, s kojim je ugovoren 32 milijuna eura vrijedan posao izgradnje serije od četiri trajekta, pri čemu se posljednja dva, “Krk” i “Mljet”, opremaju i dovršavaju u riječkom “3. maju” koji je u vlasništvu pulskog brodogradilišta.
Time bi trebao biti okončan optimistično najavljivani projekt izgradnje četiriju brodova na pulskim navozima, koji se pretvorio u veliki problem za “Jadroliniju” koja će barem dio uloženog novca pokušati vratiti kroz “penale”. Poznato je da su sva tri dosadašnja trajekta isporučena s “debelim” zakašnjenjem, a “Kornati”, prvi u seriji, imao je krupne greške u projektiranju, o čemu smo prvi pisali na ovim stranicama.
Zbog toga bi taj brod, kako neslužbeno doznajemo, uskoro trebao otploviti s pruge Ploče – Trpanj na remont, i to samo četiri mjeseca nakon primopredaje.
U sličnom kontekstu treba gledati i uspoređivati trajekte bijele flote koji su na odlasku ili su već dobili novog vlasnika, poput “Krčanke”. Premda su također bili građeni na jadranskim navozima, konkretno u Kraljevici, i bili su relativno loše kopije tada očito popularnih grčkih trajekata, povezuju otoke s kopnom ili međusobno dulje od 40 godina.
U slučaju popularno zvanih “škovacera” ili “papuča” izlišno je govoriti o kapacitetu i komforu za putnike i posadu koji mogu zadovoljiti današnja mjerila, ali jedno im se ne može oduzeti, a to je činjenica da mogu uploviti u (gotovo) sve otočne luke starijeg “datuma izgradnje”.
Tri takva trajekta još su u pogonu, a s četvrtim smo se već odavno oprostili, jer će radnici reciklažne tvrtke “Metis” iz Kukuljanova pokraj Rijeke, koja je kupila brod za 163.000 kuna, pretvoriti lamarin u – staro željezo.