Postupak protiv farmaceuta: Dogovarali se pre nabavki

Bez autora
Sep 30 2018

Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je postupak protiv četiri farmaceutske kuće - "Farmiks", "Beohem-3", "Makler" i "Farmasvis" iz Beograda, jer se osnovano pretpostavlja da su se na tržištu dogovarali oko podnošenja ponuda na javnim nabavkama lekova za lečenje hemofilije.Naime, delili su tržište snabdevanja lekovima za lečenje hemofilije na javnim nabavkama, i to u periodu od 2014. do 2017. godine. Kako se navodi u saopštenju Komisije, podela tržišta od strane konkurenata smatra se veoma teškom povredom konkurencije. S toga je Komisija osnovano posumnjala da postoji opasnost uklanjanja ili izmene dokaza koji se nalaze kod stranaka.

Postupak protiv farmaceuta: Dogovarali se pre nabavkiKomisija za zaštitu konkurencije pokrenula je postupak protiv četiri farmaceutske kuće - "Farmiks", "Beohem-3", "Makler" i "Farmasvis" iz Beograda, jer se osnovano pretpostavlja da su se na tržištu dogovarali oko podnošenja ponuda na javnim nabavkama lekova za lečenje hemofilije.

Naime, delili su tržište snabdevanja lekovima za lečenje hemofilije na javnim nabavkama, i to u periodu od 2014. do 2017. godine.

Kako se navodi u saopštenju Komisije, podela tržišta od strane konkurenata smatra se veoma teškom povredom konkurencije. S toga je Komisija osnovano posumnjala da postoji opasnost uklanjanja ili izmene dokaza koji se nalaze kod stranaka. Zbog toga je urađen nenajavljeni uviđaj u sedištima firmi protiv kojih je pokrenut postupak.

- Urađen je pregled i provera poslovnih prostorija stranaka u ovom postupku - navode u Komisiji. - Pregledani su računari i drugi mediji za čuvanje elektronskih podataka. Proveravani su ugovori, finansijska i druga poslovna dokumentacija, poslovna prepiska i sve u vezi sa ispitivanjem postojanja povrede konkurencije.

Zbog toga pozivamo sve one koji raspolažu podacima, ispravama ili drugim relevantim informacijama, koje mogu biti od značaja za utvrđivanje činjeničnog stanja u ovom postupku, da ih dostave Komisiji.

I dok se čeka rasplet oko "farmaceutskih" biznisa, Komisija je prošle godine pokrenula postupak i protiv "Frikoma". Sumnja se da je "Frikom" zloupotrebio svoj dominantan položaj na tržištu i da je uslovljavao kupce da ne uzimaju sladoled od drugih proizvođača.

Zbog nedostavljanja traženih podataka, firma "Mimo", zastupnik za sladoled "Moric ajs" moraće da plati kaznu od 8.500 evra. Njih je Komisija kaznila jer nisu u određenom roku, i pored nekoliko opomena, poslali tražene podatke.

S druge strane, u kompaniji "Mimo" smatraju da je kazna "drakonska". Uz to, naglašavaju da je u njihovoj firmi zaposleno osmoro ljudi i da je njihovo učešće na tržištu sladoleda u Srbiji manje od jedan odsto.

- Zar je firma od osam zaposlenih konkurencija "Frikomu" - pitaju se u kompaniji "Mimo". - Da stvar bude još nelogičnija, Zakon ne predviđa da postoji pravo na žalbu na odluke Komisije. Time je onemogućeno pravo na odbranu kao jedno od Ustavom zagarantovanih prava.

Bićemo prinuđeni da podnesemo tužbu Upravnom sudu zbog svega. Mi ne osporavamo da smo zakasnili da dostavimo podatke koje je tražila Komisija. Prihvatamo našu odgovornost i krivicu. Ipak, smatramo da je izricanje tako visoke kazne ravno samom kršenju propisa o konkurenciji. Kažnjavanjem nas, stiče se utisak da je takva mikrokompanija onemogućila sprovođenje postupka protiv "Frikoma".

Velika ovlašćenja

Kako "Novosti" saznaju, kod farmaceutskih kompanija, reč je o centralizovanim nabavkama, jer je očigledno da su dogovorali podelu tržišta. Svako je izabrao po jednu nabavku gde će da pobedi. Inače, Komisija ima ovlašćenje da uđe u poslovne prostorije bez najave, da kopira hard diskove i zaplenili su dokumentaciju za koju smatra da joj je potrebna.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik