U projekte razdvajanja otpada uložen 471 milijun kuna

Bez autora
Sep 24 2014

Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović izjavio je da je u projekte razdvajanja otpada u proteklih dvije i pol godine uložen 471 milijun kuna, što dvostruko više nego u dva mandata prethodnih vlada. Hrvatska do kraja 2018. mora uvesti cjeloviti sustav gospodarenja otpadom, što znači uvođenje razvrstavanja otpada, sanaciju odlagališta i izgradnju 13 centara za gospodarenje otpadom. Osim smanjenja odlaganja otpada na odlagalištima, krajnji je cilj osigurati minimalno 50 posto odvojeno prikupljenog papira, stakla, plastike i metala do 2020. godine, istaknuo je Zmajlović. Gradovi i općine trebali su krenuti u razvrstavanja otpada od 24. srpnja, te su pokrenuti projekti izgradnje reciklažnih dvorišta, uređenja zelenih otoka, nabave spremnika za odvojeno prikupljanje otpada i ostale komunalne opreme i vozila.

U projekte razdvajanja otpada uložen 471 milijun kunaMinistar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović izjavio je da je u projekte razdvajanja otpada u proteklih dvije i pol godine uložen 471 milijun kuna, što dvostruko više nego u dva mandata prethodnih vlada.

Hrvatska do kraja 2018. mora uvesti cjeloviti sustav gospodarenja otpadom, što znači uvođenje razvrstavanja otpada, sanaciju odlagališta i izgradnju 13 centara za gospodarenje otpadom. Osim smanjenja odlaganja otpada na odlagalištima, krajnji je cilj osigurati minimalno 50 posto odvojeno prikupljenog papira, stakla, plastike i metala do 2020. godine, istaknuo je Zmajlović.

Gradovi i općine trebali su krenuti u razvrstavanja otpada od 24. srpnja, te su pokrenuti projekti izgradnje reciklažnih dvorišta, uređenja zelenih otoka, nabave spremnika za odvojeno prikupljanje otpada i ostale komunalne opreme i vozila.

Gotovo 80 posto građana koji žive u 396 gradova i općina trenutačno ima pristup nekom obliku razvrstavanja otpada. To je velik skok u odnosu na 2012. kada je to imalo samo njih 45 posto, kazao je Zmajlović.

Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Sven Müller zauzeo se za izgradnju sustava koji bi si građani mogli priuštiti, a bio bi tehnološki opravdan.

S obzirom na to da ćemo investirati više od pet milijardi kuna, od čega će 4,5 milijardi biti europskog novca, moramo za svaku kunu znati što radimo. Ne možemo robovati tehnologijama niti teorijama po kojima otpada ili nema ili se sav mora obraditi na jedinstveni način, rekao je Müller.

Radi se o kombinaciji koja podrazumijeva sve komponente, a građani moraju smanjiti proizvodnju otpada i ponovno se koristiti proizvodima, forsirati reciklažu, a ono što ostane će se energetski oporabiti i na kraju odložiti, kazao je Müller i najavio da će se na jesen krenuti s masovnom kampanjom educiranja građana.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik