U drugoj polovini avgusta biće raspisan tender za rudarske kompanije koje žele da steknu većinsko pravo na eksploataciju tri rudna ležišta koja su sada u sastavu RTB-a Bor. To su rudna tela "Cerovo primarno" u Rudniku bakra Bor, veliko podzemno ležište "Borska reka" i rudnik zlata "Čoka Marin" u Majdanpeku. Generalni direktor RTB-a Bor Blagoje Spaskovski kaže da će se pregovarati sa velikim stranim kompanijama, ali za sada nije želeo da precizira o kojim se tačno kompanijama radi. Kako je već rekao premijer Srbije Aleksandar Vučić tokom nedavne posete RTB-u Bor, po izlasku iz restrukturiranja kombinat bakra ostaje u većinskom vlasništvu države. Dug RTB-a biće konvertovan u kapital države, a za komercijalne poverioce naći ce se najbolje rešenje za vraćanje duga, rekao je on.
U drugoj polovini avgusta biće raspisan tender za rudarske kompanije koje žele da steknu većinsko pravo na eksploataciju tri rudna ležišta koja su sada u sastavu RTB-a Bor.
To su rudna tela "Cerovo primarno" u Rudniku bakra Bor, veliko podzemno ležište "Borska reka" i rudnik zlata "Čoka Marin" u Majdanpeku.
Generalni direktor RTB-a Bor Blagoje Spaskovski kaže za Tanjug da će se pregovarati sa velikim stranim kompanijama, ali za sada nije želeo da precizira o kojim se tačno kompanijama radi.
"Kako je već rekao premijer Srbije Aleksandar Vučić tokom nedavne posete RTB-u Bor, po izlasku iz restrukturiranja kombinat bakra ostaje u većinskom vlasništvu države. Dug RTB-a biće konvertovan u kapital države, a za komercijalne poverioce naći ce se najbolje rešenje za vraćanje duga", rekao je on.
Rudna ležišta "Borska reka", "Cerovo" i "Čoka Marin" biće ponuđeni na tenderu u većinsko vlasništvo da bi ih kupac snabdevao koncentratom.
"U igri su velike kompanije sa svojim kapitalom. Potencijalni kupac ovih ležišta, koja bi bila ponuđena na prodaju kao posebna pravna lica, imaće upravljački paket i većinsko vlasništvo, dok ce deo akcija imati RTB, odnosno država Srbija.", naglašava Spaskovski i dodaje da ce ukupna ulaganja u ova tri rudna ležišta iznositi 230 miliona dolara, po 100 miliona dolara za Borsku reku i Cerovo i 30 miliona dolara za Čoka Marin.
Od 17. jula kada je RTB Bor posetio premijer Srbije Aleksandar Vučić radovi na novoj topionici i fabrici sumporne kiseline su ubrzani, na gradilištu je svakodnevno 500 radnika domaćih i stranih kompanija, radi se u sve tri smene, kako bi plan da završetak radova bude 23. decembar, bio ostvaren.
"Uz izgradnju novog postrojenja, iz sopstvenih sredstava obezbedili smo milion i po evra za sređivanje starih konvertora. Oni su spremni i sada se nadograđuju i postavljaju se takozvani primarni hvatači gasa, koji ce prihvatati primarni sumpor dioksid i odvoditi ga u novu fabriku sumporne kiseline", dodao je Spaskovski.
"Najznačajnije je da ce prestati trovanje građana Bora, da ce nebo iznad grada ponovo biti čisto i da ce mladi ljudi i deca udisati vazduh kakav je na Kopaoniku, Staroj planini ili na Avali", zaključio je Spaskovski.