Gradonačelnici Beograda i Helsinkija, Siniša Mali i Jusij Pajunen istakli su u Helsinkiju da su finske kompanije zainteresovane za ulaganja u Beograd i Srbiju, a da je današnja poseta delegacije Beograda doprinela učvršćivanju bileteralnih odnosa. Kako je saopštila Gradska uprava, Mali i Pajunen su u Helsinkiju razgovarali o strukturi budžeta i načinu na koji se finansiraju dve prestonice, kao i urbanizmu, strategijama razvoja dva grada i velikim infrastrukturnim projektima, prenosi Tanjug. Mali je rekao da Helsinki sprovodi projekat "Helsinki na vodi", koji je identičan "Beogradu na vodi" i koji će se raditi narednih 20 godina. Malom su predstavljeni mnogi projekti finske prestonice, koji su slični i drugim projektima Grada Beograda...
Gradonačelnici Beograda i Helsinkija, Siniša Mali i Jusij Pajunen istakli su u Helsinkiju da su finske kompanije zainteresovane za ulaganja u Beograd i Srbiju, a da je današnja poseta delegacije Beograda doprinela učvršćivanju bileteralnih odnosa.
Kako je saopštila Gradska uprava, Mali i Pajunen su u Helsinkiju razgovarali o strukturi budžeta i načinu na koji se finansiraju dve prestonice, kao i urbanizmu, strategijama razvoja dva grada i velikim infrastrukturnim projektima, prenosi Tanjug.
Mali je rekao da Helsinki sprovodi projekat "Helsinki na vodi", koji je identičan "Beogradu na vodi" i koji će se raditi narednih 20 godina.
Malom su predstavljeni mnogi projekti finske prestonice, koji su slični i drugim projektima Grada Beograda.
"Nama su danas posebno predstavljeni javni prevoz Helsinkija, razvoj biciklisičkih staza, proširenje pešačkih zona, tako da smo potvrdili da su svi prioriteti Beograda, zapravo prioriteti većine evropskih prestonica", rekao je Mali.
Kako je saopšteno, s obzirom da Helsinki sada radi na ekspanziji postojeće linije metroa izgradnjom 13 novih metro stanica, bilo je reči i o prednostima i pogodnostima koje metro nudi.
"Mi ćemo do kraja godine završiti studiju koja je vezana SMART plan i za trasu i trošak prve linije metroa, tako da su nam ova iskustva od velikog značaja", naglasio je Mali.
Tokom posete Helsinkiju, Mali je obišao i postrojenje za upravljanje otpadom koje je jedno od najsavremenijih u Evropi.
U tom kontekstu, on je najavio da će sredinom jula biti objavljen tender za strateškog partnera za javno-privatno partnerstvo za upravljanje otpadom na teritoriji Beograda, za koji su se javile 52 firme iz celog sveta, a čija je vrednost 250 miliona evra.
"Poseta ovom postrojenju nam je omogućila da potvrdimo da je projektni zadatak koji smo definisali u stvari i najbolji projektni zadatak koji sprovode i najveće prestonice u Evropi", istakao je gradonačelnik Beograda.
Gradonačelnik Helsinkija izrazio je zadovoljstvo današnjom posetom i prihvatio poziv da dođe u Beograd, s obzirom na to da sve veći broj finskih firmi ulaže u srpsku prestonicu, kao što su "Tikurila", "Kone", PKC i "Sisu auto", koja pregovara oko FAP-a u Priboju.
"Ovo su velike investicije koje govore u prilog tome da postoji zainteresovanost za ulaganje u Beograd i Srbiju i ova poseta je samo doprinela učvršćivanju bileteralnih odnosa, kako bi još više finskih kompanija otvorilo pogone u Srbiji", rekao je Pajunen.