Sad je i službeno - Kinezi su zainteresirani za gradnju drugog kolosijeka pruge između Divače i Kopra. Početkom lipnja su Ministarstvo infrastrukture posjetili predstavnici kineskog diva China Road and Bridge Corporation (CRBC) koji su Sloveniji ponudili javno-privatno partnerstvo za realizaciju projekta. Vrijednost projekta procjenjuje se na 1,4 milijarde eura. U paketu nude i financiranje od strane Exim banke. Time se nastavlja prodor kineskog kapitala u infrastrukturne projekte u regiji. Nedavno je dogovorena gradnja brze pruge između Beograda i Budimpešte, a CRBC ovih dana počinje izgradnju crnogorske autoceste Bar-Boljare. Projekt drugog traka pruge Kinezima je zasigurno zanimljiv i zbog dugoročnog strateškog značaja Luke Koper. Zasad je najvažnija europska luka za kinesku robu ona u Pireju gdje China Ocean Shipping Company (COSCO) upravlja s dva mola, a pregovara s grčkom vladom i o preuzimanju većinskog udjela u Luci Pirej.
Sad je i službeno - Kinezi su zainteresirani za gradnju drugog kolosijeka pruge između Divače i Kopra, piše ljubljanski Dnevnik.
Početkom lipnja su Ministarstvo infrastrukture posjetili predstavnici kineskog diva China Road and Bridge Corporation (CRBC) koji su Sloveniji ponudili javno-privatno partnerstvo za realizaciju projekta. Vrijednost projekta procjenjuje se na 1,4 milijarde eura. U paketu nude i financiranje od strane Exim banke.
Time se nastavlja prodor kineskog kapitala u infrastrukturne projekte u regiji. Nedavno je dogovorena gradnja brze pruge između Beograda i Budimpešte, a CRBC ovih dana počinje izgradnju crnogorske autoceste Bar-Boljare.
Projekt drugog traka pruge Kinezima je zasigurno zanimljiv i zbog dugoročnog strateškog značaja Luke Koper. Zasad je najvažnija europska luka za kinesku robu ona u Pireju gdje China Ocean Shipping Company (COSCO) upravlja s dva mola, a pregovara s grčkom vladom i o preuzimanju većinskog udjela u Luci Pirej.
Dva su problema u vezi potencijalnog posla s Kinezima. Prvi se tiče uvjeta koje nude. Model suradnje bio bi sličan onome kojeg su realizirali u Srbiji gdje je CRBC izgradio most kod Zemuna. Taj model slovenskoj vladi nije prihvatljiv. To bi, naime, značilo da će većinu poslova obaviti kineski građevinari što smanjuje makroekonomsku privlačnost projekta za Sloveniju. I uvjeti financiranja bili bi manje povoljni nego kad bi se država zadužila kod Europske investicijske banke (EIB).
Druga prepreka tiče se činjenice da se slovenska vlada zapravo nije odlučila za ovaj projekt i nije razmatrala model zatvaranja financijske konstrukcije. Tek će u nekoliko idućih tjedana biti jasno koliko bi Slovenija mogla dobiti financiranja iz fonda Connecting Europe Facility (CEF).
Doznaje se da su osim Kineza za ovaj projekt interes iskazali i Turci, Francuzi i Nijemci.