Projekat otvaranja novih rečnih graničnih prelaza pokazuje da imamo potencijal da zajednički gradimo rešenja kada se pojave problemi. Mi sa srpske strane sa mnogo manje oduševljenja gledamo na postavljanje ograde na granici, ali današnji događaj je potvrda da dobrom saradnjom možemo zajednički da rešimo pitanje azilanata, izjavio je juče pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski na otvaranju nove granične luke u Segedinu. Luka je deo projekta „Uspostavljanje rečnih graničnih prelaza na Tisi između Mađarske i Srbije”, koji sprovode Evroregionalna razvojna agencija DKMT u partnerstvu sa Pokrajinskim sekretarijatom za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, kao i Direkcijom za vode donjeg toka Tise, Policijskom upravom Županije Čongrad i opštinom Kanjiža. Nakon nove luke, zvanično je otvorena i teretna luka sa basenom.
Projekat otvaranja novih rečnih graničnih prelaza pokazuje da imamo potencijal da zajednički gradimo rešenja kada se pojave problemi.Mi sa srpske strane sa mnogo manje oduševljenja gledamo na postavljanje ograde na granici, ali današnji događaj je potvrda da dobrom saradnjom možemo zajednički da rešimo pitanje azilanata, izjavio je juče pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski na otvaranju nove granične luke u Segedinu.
Luka je deo projekta „Uspostavljanje rečnih graničnih prelaza na Tisi između Mađarske i Srbije”, koji sprovode Evroregionalna razvojna agencija DKMT u partnerstvu sa Pokrajinskim sekretarijatom za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, kao i Direkcijom za vode donjeg toka Tise, Policijskom upravom Županije Čongrad i opštinom Kanjiža. Nakon nove luke, zvanično je otvorena i teretna luka sa basenom.
Bugarski je rekao da su odnosi između Vojvodine i županija Bač-Kiškun i Čongrad na izuzetnom nivou, što se ogleda i u okviru Evroregionalne agencije Dunav – Kriš – Moriš – Tisa (DKMT). Prema njegovim rečima, uspešno se pregovaralo i dogovoren je program 2014 – 2020. iz kojeg će u budućnosti biti realizovani mnogi dobri projekti.
Što se tiče Dunava i Tise, ove reke za Vojvodinu predstavljaju dve veoma važne arterije i smatram da njihov potencijal nije ni blizu iskorišćen, izjavio je sekretar i napomenuo da se 90 odsto ukupnih plovnih puteva Srbije nalazi u Vojvodini.
Drago mi je što je Pokrajinski sekretarijat partner u projektima otvaranja granica na rekama, jer sve to predstavlja platformu iz koje možemo podići našu konkurentnost i stvoriti bolje ekonomske uslove za život i rad. Pre svega mislim na logistiku i turističke potencijale, razvoj luka i pristaništa i podršku privredi da što više koristi Dunav, rekao je Bugarski i dodao da je zato važna naša prekogranična saradnja, kako bi se pružila integrisana ponudu jednog proizvoda.
Na Dunavu imamo velike potencijale i sigurno ćemo napore i dalje usmeravati ka razvoju ove oblasti. Što se tiče Tise, odavno je pokrenuta inicijativa da se proglasi za međunarodni plovni put, što je važan formalno-pravni preduslov kako bi Potisje imalo uslove za nova radna mesta i razvijeniju ekonomiju, dodao je pokrajinski sekretar.
Državni sekretar Ministarstva za ekonomske odnose sa inostranstvom Republike Mađarske je izjavio da Mađarska želi da prelazak granica učini kvalitetnijim, boljim i efikasnijim, te u narednom periodu planira da otvori 50 graničnih prelaza od čega 3 sa Srbijom.
Na skupu su govorili i predsednik Generalne skupštine županije Čongrad Bela Kakaš, potpredsednik Generalne skupštine županije Bač-Kiškun Šandor Rauš, kao i Ester Čokaši ispred Evroregionalne razvojne agencije DKMT.
Projekat Across the Tisa se realizuje u okviru IPA programa prekogranične saradnje Mađarska-Srbija uz finansijsku podršku Evropske unije. Realizacija ovog projekta omogućiće razvoj putničkog i teretnog saobraćaja u Kanjiži i Segedinu. Reč je o Projektu čiji je osnovni cilj da se na mađarskoj i na srpskoj strani stvore infrastrukturni uslovi, neophodni za granični prelaz na reci, a koji bi obezbedili smeštaj za službe.