Sir, med i šljiva od 2011. brendovi

Bez autora
Dec 02 2010

Banjalučki sir trapist, hercegovački med i sir, pasulj poljak iz Trebinja, majevička šljiva i kajmak skorup iz Rogatice imaju najviše šanse da budu zaštićeni i već iduće godine postanu srpski brendovi. Zaštita domaćih proizvoda iz Republike Srpske ide veoma dobro. Barem pet-šest domaćih proizvoda iz Srpske iduće godine okončaće proceduru zaštite i postaće brendovi. Najviše preduslova za to imaju banjalučki sir trapist, hercegovački med i sir, pasulj poljak iz Trebinja, majevička šljiva i kajmak skorup iz Rogatice. Do sada proizvođači i opštine u BiH Agenciji za bezbjednost hrane uputili su više od 160 zahtjeva za zaštitu proizvoda. Trebinjski proizvođači ozbiljno su shvatili zaštitu svojih proizvoda, tako da je za kratko vrijeme iz ove opštine pristiglo najviše prijedloga za brendove. Trebinjci žele da zaštite pasulj poljak, suvu smokvu i med.

Sir, med i šljiva od 2011. brendoviBanjalučki sir trapist, hercegovački med i sir, pasulj poljak iz Trebinja, majevička šljiva i kajmak skorup iz Rogatice imaju najviše šanse da budu zaštićeni i već iduće godine postanu srpski brendovi.

Šef Odsjeka za bezbjednost proizvodnje Agencije za bezbjednost hrane u BiH Dragan Brenjo rekao je "Glasu Srpske" da zaštita domaćih proizvoda iz Republike Srpske ide veoma dobro.

- Barem pet-šest domaćih proizvoda iz Srpske iduće godine okončaće proceduru zaštite i postaće brendovi. Najviše preduslova za to imaju banjalučki sir trapist, hercegovački med i sir, pasulj poljak iz Trebinja, majevička šljiva i kajmak skorup iz Rogatice - rekao je Brenjo.

Istakao je da su do sada proizvođači i opštine u BiH Agenciji za bezbjednost hrane uputili više od 160 zahtjeva za zaštitu proizvoda.

- Trebinjski proizvođači ozbiljno su shvatili zaštitu svojih proizvoda, tako da je za kratko vrijeme iz ove opštine pristiglo najviše prijedloga za brendove - rekao je Brenjo i dodao da Trebinjci žele da zaštite pasulj poljak, suvu smokvu i med.

Iz Hercegovine je predloženo da se zaštite i kajmak, jagnjeće pečenje, domaća rakija šljivovica, cicvara od pšeničnog brašna i uštipci.

Proizvođači iz Ugljevika, dodaje Brenjo, uputili su više zahtjeva za zaštitu određene sorte šljive.

Načelnik Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti opštine Rogatica Radovan Rosić rekao je da u ovoj opštini postoji dugogodišnja tradicija proizvodnje kajmaka i kvalitetnog sjemenskog i merkantilnog krompira, zbog čega ovi proizvodi zaslužuju da postanu domaći brend.

Načelnik opštine Trebinje Dobroslav Ćuk rekao je da ovo područje ima dosta kvalitetnog ljekovitog bilja i vina, na koja bi proizvođači trebalo da obrate pažnju kako bi ih što bolje plasirali na tržištu.

- Hercegovina ima mnogo domaćih proizvoda karakterističnih po svom kvalitetu, koji bi trebalo da budu zaštićeni - rekao je Ćuk.

Upitnik

Agencija za bezbjednost hrane BiH pripremila je Upitnik za zaštitu oznaka originalnosti, geografskog porijekla i tradicionalnog ugleda hrane, koji je uputila u 144 opštine u BiH, a popunjeni odgovori stigli su iz više opština iz Republike Srpske i FBiH, koje su prijavile prehrambene proizvode za zaštitu, karakteristične za njihov kraj.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik