Bitka za opstanak užitka vladara

Bez autora
Oct 17 2016

Duvan iz Trebinjske šume, koji je nekad mirisao carskim dvorom u Beču i rezidencijom na Dedinju, danas je pred nestajanjem. Mnogi domaćini u ovom dijelu Hercegovine odavno su digli ruke od proizvodnje duvana, ali porodica Vreća u Krnjevićima na obodu Popovog polja, ipak, ne želi da se ugasi tradicija uzgoja "šumljaka". Riječ je o duvanu koji u Trebinjskoj šumi nema masovnu proizvodnju, kao što je slučaj u Ljubinju, ali "žuto zlato" koje raste na porodičnom imanju Vreća ima neobičnu tradiciju. Stariji mještani su govorili da je ovaj duvan pušio posljednji austrijski monarh, a u njemu su uživali i na srpskom dvoru. Još su živa i sjećanja da je "šumljak" pušio Josip Broz Tito. A gdje je djed stao, unuk je nastavio. Ovaj duvan danas poručuje i Titov unuk Joška. On živi u Beogradu, ali je lako naći ljude i veze sa ovim krajevima i doći do onoga što tražite. Dobar glas se daleko čuje, kaže Vaso Vreća koji je nastavio tradiciju proizvodnje duvana.

Bitka za opstanak užitka vladaraDuvan iz Trebinjske šume, koji je nekad mirisao carskim dvorom u Beču i rezidencijom na Dedinju, danas je pred nestajanjem.

Mnogi domaćini u ovom dijelu Hercegovine odavno su digli ruke od proizvodnje duvana, ali porodica Vreća u Krnjevićima na obodu Popovog polja, ipak, ne želi da se ugasi tradicija uzgoja "šumljaka". Riječ je o duvanu koji u Trebinjskoj šumi nema masovnu proizvodnju, kao što je slučaj u Ljubinju, ali "žuto zlato" koje raste na porodičnom imanju Vreća ima neobičnu tradiciju. Stariji mještani su govorili da je ovaj duvan pušio posljednji austrijski monarh, a u njemu su uživali i na srpskom dvoru. Još su živa i sjećanja da je "šumljak" pušio Josip Broz Tito. A gdje je djed stao, unuk je nastavio. Ovaj duvan danas poručuje i Titov unuk Joška.

- On živi u Beogradu, ali je lako naći ljude i veze sa ovim krajevima i doći do onoga što tražite. Dobar glas se daleko čuje - kaže Vaso Vreća koji je nastavio tradiciju proizvodnje duvana.

"Ravnjak" iz Trebinjske šume odavno je postao legenda. Zbog njegove arome, kvaliteta, ali i dobrog glasa, domaćinima iz ovog dijela Hercegovine emisare su slale mnoge poznate ličnosti. Među njima je bilo i najvećih vladara svoga vremena, a mještani pričaju da se još prije Tita "šumljak" pušio i na austrijskom carskom dvoru u Beču.

- Duvan iz Trebinjske šume je svjetski poznat i priznat, a uzgoj ove sorte ovdje je vjekovna tradicija. Ne znam da li ima ijedna zemlja u Evropi gdje nije stizao naš duvan. Riječ je o autohtonoj sorti koja još opstaje, ali u veoma malim količinama i u odnosu na potrebe tržišta nemamo ga ni približno dovoljno - kaže Vreća.

"Ravnjak" od domaćina iz Krnjevića poručuju i danas mnogi iz svijeta poznatih, pa i aktuelni vladari poslije Tita, ali Vreća nerado govori o imenima. Kaže, posla ima samo sa posrednicima koji dolaze u njihovo ime.

- Tako je bilo i za Titovo vrijeme. Niko tada nije znao da to ide direktno predsjedniku. Došao bi čovjek koji traži najkvalitetniji duvan, spreman da plati i najvišu cijenu - kaže Vreća.

Duvan iz Trebinjske šume je izgubio tržišnu bitku sa hibridnim sortama, znatno višim prinosima i manjom cijenom proizvodnje. "Ravnjak" gotovo da i ne postoji u recepturama duvanske industrije. Njegovi proizvođači se uzdaju samo u prave duvanske sladokusce, koji lako razlikuju aromu pravog "šumljaka" od tona duvana, raznih sorti i kvaliteta, koji se po pijacama ili putem interneta prodaju pod tom istom firmom da bi lakše našli kupca. Ni prednost da pravi "ravnjak" u odnosu na druge sorte i dalje drži dobru cijenu nije od pomoći.

- Ništa nije urađeno ni da se brendira i zaštiti. Posljednjih decenija proizvodnja je opala. U Trebinjskoj šumi svega je još nekoliko domaćina koji sade "ravnjak". Ipak, ne odustajem od te tradicije. Bez obzira na to što je proizvodnja duvana solidan dodatni prihod u kućni budžet, pitanje je koliko bi se postiglo da nije ljubavi prema ovom poslu - ističe Vreća.

Iako ih je industrijalizacija pritisla, trebinjski domaćini se ne daju i pokušavaju da održe tradiciju. Tradiciju koja je duvanskim dimom povezala tri dvora.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik