Setva pšenice je počela, a neposredno uoči tog važnog posla Ministarstvo poljoprivrede dalo je saglasnost Direkciji za robne rezerve o razmeni semenske za merkantilnu pšenicu roda 2016. i 2017. kako bi poljoprivrednici koristili sertifikovano seme. U ataru sremskog sela Martinci zatekli smo poljoprivrednika koji je krenuo sa setvom pšenice u optimalnom agroroku koji je počeo 5. oktobra. Nemanja Međedović pozdravlja odluku Ministarstva poljoprivrede koje se tiče zamene semenske pšenice za merkantilnu, jer kako kaže tako se smanjuju troškovi proizvodnje a i poveća se upotreba sertifikovanog semena u proizvodnji te žitarice. To je odličan paritet, ali samo da se sve to ispoštuje, a ne da poljoprivrednici ostanu oštećeni, kaže Međedović poljoprivrednik. Odluku pozitivno ocenjuju i agronomi koji ipak nisu sigurni da će to odvratiti ratare da seju seme sa tavana. To je u svakom slučaju dobra mera ali uprkos tome jedan deo semena će biti posejano sa tavana jer ne mogu svi da kupe sertifikovano seme, veli Đuro Pajić savetodavac u poljoprivrednoj stručnoj službi Ruma.
Setva pšenice je počela, a neposredno uoči tog važnog posla Ministarstvo poljoprivrede dalo je saglasnost Direkciji za robne rezerve o razmeni semenske za merkantilnu pšenicu roda 2016. i 2017. kako bi poljoprivrednici koristili sertifikovano seme.
U ataru sremskog sela Martinci zatekli smo poljoprivrednika koji je krenuo sa setvom pšenice u optimalnom agroroku koji je počeo 5. oktobra. Nemanja Međedović pozdravlja odluku Ministarstva poljoprivrede koje se tiče zamene semenske pšenice za merkantilnu, jer kako kaže tako se smanjuju troškovi proizvodnje a i poveća se upotreba sertifikovanog semena u proizvodnji te žitarice.
"To je odličan paritet, ali samo da se sve to ispoštuje, a ne da poljoprivrednici ostanu oštećeni", kaže Međedović poljoprivrednik.
Odluku pozitivno ocenjuju i agronomi koji ipak nisu sigurni da će to odvratiti ratare da seju seme sa tavana.
"To je u svakom slučaju dobra mera ali uprkos tome jedan deo semena će biti posejano sa tavana jer ne mogu svi da kupe sertifikovano seme", veli Đuro Pajić savetodavac u poljoprivrednoj stručnoj službi Ruma.
Po mišljenju direktora Produktne berze ,"Novi Sad" Žarka Galetina, ti pariteti dobro će doći poljoprivrednicima koji prilikom setve žele da primene ozbiljnije agrotehničke mere.
"Mislim da je ovaj paritet dat da se pomire interesi države i poljoprivrednika ali i onima koji nisu u finansijskoj mogućnosti da uđu u ozbiljniju proizvodnju pšenice", objašnjava Galetin.
U svakom slučaju poruka agronoma je da se u proizvodnji koristi sertifikovano seme kao važan input koji inače veoma simbolično učestvuje u ukupnim troškovima proizvodnje pšenice sa svega pet procenata.