Švajcarski sir sa domaćih pašnjaka

Bez autora
Nov 20 2014

U fočanskom selu Zlatni Bor razvija se sertifikovana farma po uzoru na alpsko stočarstvo, a proizvodiće se dvije vrste sira prema švajcarskom receptu starom 200 godina. Prijatelji Tatomir Jovičić i Predrag Džokić odlučili su početkom godine da na ovoj lokaciji podignu farmu krava, uvezu grla iz Švajcarske, opreme siranu i počnu sa proizvodnjom organske hrane od mliječnih proizvoda. Si­r "grijer" se pravi tako što se mlijeko zagrijava u bakrenim kotlovima na vatri i onda se uz specijalne tehnike vadi i odlaže u zrionice, gdje zri od godinu do godinu i po. Dobija se organski sir koji se može izvoziti u Evropu, a mi se nadamo da ćemo uskoro dobiti i izvoznu licencu, kaže Džokić. On je istakao da je eksperimentalna faza sa 15 muznih krava, isto toliko teladi i 220 litara mlijeka na dan dala dobre rezultate.

Švajcarski sir sa domaćih pašnjakaU fočanskom selu Zlatni Bor razvija se sertifikovana farma po uzoru na alpsko stočarstvo, a proizvodiće se dvije vrste sira prema švajcarskom receptu starom 200 godina.

Prijatelji Tatomir Jovičić i Predrag Džokić odlučili su početkom godine da na ovoj lokaciji podignu farmu krava, uvezu grla iz Švajcarske, opreme siranu i počnu sa proizvodnjom organske hrane od mliječnih proizvoda.

- Si­r "grijer" se pravi tako što se mlijeko zagrijava u bakrenim kotlovima na vatri i onda se uz specijalne tehnike vadi i odlaže u zrionice, gdje zri od godinu do godinu i po. Dobija se organski sir koji se može izvoziti u Evropu, a mi se nadamo da ćemo uskoro dobiti i izvoznu licencu - kaže Džokić.

On je istakao da je eksperimentalna faza sa 15 muznih krava, isto toliko teladi i 220 litara mlijeka na dan dala dobre rezultate.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik