Uspešna saradnja Srbije i Francuske u oblasti životne sredine

Bez autora
Nov 09 2014

Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković učestvovala je danas na Francusko-srpskom biznis forumu, kojem je, pored premijera i ministara dveju zemalja, prisustvovao i veliki broj srpskih i francuskih privrednika. Bogosavljević-Bošković je istakla da ovaj skup predstavlja još jednu priliku da se promoviše bilateralna saradnja u oblasti životne sredine i održivog razvoja, zasnovana na zajedničkom interesu obe zemlje. Ona je navela da osnov međusobne saradnje predstavlja Administrativni sporazum o saradnji u oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja, koji su 7. novembra prošle godine u Beogradu potpisali nadležni ministar za oblast zaštite životne sredine u Vladi Srbije i ambasador Francuske. Tim dokumentom, kako je objasnila, izražen je poseban interes Vlade Francuske za sistemski razvoj saradnje na planu zaštite životne sredine, kao i za podršku kroz IPA, TAIEX i TWINNING mehanizme saradnje.

Uspešna saradnja Srbije i Francuske u oblasti životne sredineMinistar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković učestvovala je danas na Francusko-srpskom biznis forumu, kojem je, pored premijera i ministara dveju zemalja, prisustvovao i veliki broj srpskih i francuskih privrednika.

Bogosavljević-Bošković je istakla da ovaj skup predstavlja još jednu priliku da se promoviše bilateralna saradnja u oblasti životne sredine i održivog razvoja, zasnovana na zajedničkom interesu obe zemlje.

Ona je navela da osnov međusobne saradnje predstavlja Administrativni sporazum o saradnji u oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja, koji su 7. novembra prošle godine u Beogradu potpisali nadležni ministar za oblast zaštite životne sredine u Vladi Srbije i ambasador Francuske.

Tim dokumentom, kako je objasnila, izražen je poseban interes Vlade Francuske za sistemski razvoj saradnje na planu zaštite životne sredine, kao i za podršku kroz IPA, TAIEX i TWINNING mehanizme saradnje.

Bogosavljević-Bošković je istakla da je očuvanje životne sredine, kao i unapređenje stanja na tom polju, potreba i obaveza svake države, svakog društva, ali i svakog pojedinca.

Prema njenim rečima, različiti projekti zaštite životne sredine odnose se na smanjenje zagađenja, ali i na samo očuvanje životne sredine, prirode i prirodnih resursa.

Cilj svih preduzetih mera, kako je ukazala, jeste smanjenje negativnih efekata i posledica po zdravlje ljudi, biljnog i životinjskog sveta, koje nastaju kao rezultat savremenog načina života, kao i očuvanje prirodnih resursa za potrebe budućih generacija.

Bogosavljević-Bošković je rekla da su za stvarno usklađivanje sa propisima EU, odnosno za njihovu implementaciju, potrebni neprekidni visok nivo investicija i znatni administrativni napori, što može jedino da se postigne u dužem roku.

To je istovremeno i cilj pregovora vezanih za Poglavlje 27, koje se odnosi na životnu sredinu, podsetila je ona.

Prema njenim rečima, Nacionalna strategija aproksimacije u oblasti životne sredine, koja je usvojena 2011. godine, procenjuje da će puna implementacija svih propisa iz oblasti zaštite životne sredine biti postignuta do 2030. godine.

Ukupni troškovi aproksimacije u ovoj oblasti iznosiće više od 10,6 milijardi evra, odnosno približno 1.400 evra po glavi stanovnika, zaključila je Bogosavljević-Bošković.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik