Ako neko preduzeće želi da uštedi na plaćanju poreza, ima niz mogućnosti u zemljama koje zovu poreskim ozama. Jedna od njih je i Holandija koja sve više privlači vlasnike nemačkih firmi.Zašto odlaziti u daljinu? Vidi, dobro leži toliko blizu", ovi stihovi nemačkog pesnika Getea sasvim se sigurno ne odnose na Holandiju a još manje na iskorišćavanja svih legalnih mogućnosti štednje pri plaćanju poreza.
Ako neko preduzeće želi da uštedi na plaćanju poreza, ima niz mogućnosti u zemljama koje zovu poreskim ozama.
Jedna od njih je i Holandija koja sve više privlači vlasnike nemačkih firmi.
"Zašto odlaziti u daljinu? Vidi, dobro leži toliko blizu", ovi stihovi nemačkog pesnika Getea sasvim se sigurno ne odnose na Holandiju a još manje na iskorišćavanja svih legalnih mogućnosti štednje pri plaćanju poreza.
Pa ipak, za nemačka preduzeća ovo Geteovo "dobro" u smislu postizanja novčane dobiti kroz manje plaćanje poreza, se zaista nalazi vrlo blizu.
Poreske oaze ne moraju uvek biti negde daleko, na drugom kraju sveta, već se one nalaze i unutar Evropske unije - u Irskoj ili odmah iza nemačke zapadne granice, u Holandiji.
U Holandiji poreska stopa za dobit ako neko preduzeće radi preko licence nekog drugog preduzeća, iznosi pet posto - u poređenju s tim, poreska stopa za dobit takozvanih normalnih preduzeća iznosi 25 odsto, piše Dojče vele.
Nemačke firme kroz model "holandske oaze" istovremeno dvostruko štede. One u Holandiji plaćaju vidno manje za dobit iz poslovanja preko patenata i licenci nego što bi to morale plaćati u Nemačkoj. Korišćenje ovih prava, nemačka preduzeća moraju da plaćaju holandskim filijalama. Ove pak od sveukupne dobiti odbijaju ove iznose - na osnovu njih se u Nemačkoj plaća manje poreza.
Ova praksa posebno iritira i ljuti nemačkog ministra finansija Šojblea.
Ovakvi modeli "optimalnijeg plaćanja poreza", nisu zabranjeni, već sasvim legalni.
No, ko ovako želi da štedi novac, to ne mora obavezno da radi samo u Holandiji. I Švajcarska je još uvek jedna od omiljenih evropskih "poreskih rupa" za nemačka preduzeća. A u međuvremenu su i druge zemlje uvele slične zakone kao i Holandija. To je pre svega Luksemburg u kome postoji jedan sličan model kada je u pitanju dobit od patenata. U proleće ove godine, nešto slično je uvela u Velika Britanija.
A kolika je tačno šteta koju s obzirom na "holandski model" mora da prihvati nemački ministar finansija ne može se tačno ustanoviti, ali je svakako reč o enormnim iznosima.
Prema rečima stručnjaka, ovaj se problem može da se reši samo na nivou evropske politike.
Iako se ovih dana u Sankt Petersburgu održava sastanak G20, na kojem bi jedna od tema trebalo da bude i sporna poreska praksa, niko od stručnjaka u ovaj susret ne polaže velike nade. Svi su, uvereni da se ovaj problem neće tako skoro rešiti.