Dužnička kriza u Evropi snizila je poverenje klijenata najvećih banaka u njihovu sigurnost, što je ozbiljno pogodilo profit bankarskog sektora. Tako je, na primer, švajcarski bankarski gigant UBS obelodanio pad zarade od 76 odsto, koja je dva puta manja nego što su prognozirali analitičari koje je anketirala agencija Blumberg.Pad profita mogao bi da bude rezultat namere rukovodstva banke da poveće kapital i poboljša kvalitet aktive kako bi se uklopila u propise „Basel III. Trenutno UBS rasprodaje rizičnu ali visokoprofitabilnu aktivu.
Dužnička kriza u Evropi snizila je poverenje klijenata najvećih banaka u njihovu sigurnost, što je ozbiljno pogodilo profit bankarskog sektora.
Tako je, na primer, švajcarski bankarski gigant UBS obelodanio pad zarade od 76 odsto, koja je dva puta manja nego što su prognozirali analitičari koje je anketirala agencija Blumberg.
Pad profita mogao bi da bude rezultat namere rukovodstva banke da poveće kapital i poboljša kvalitet aktive kako bi se uklopila u propise „Basel III. Trenutno UBS rasprodaje rizičnu ali visokoprofitabilnu aktivu.
U teškom položaju našle su se evropske kompanije, kojima bi banke mogle da pomognu, da nisu postale previše probirljive u izboru klijenata.
Prema pisanju „Njujork Tajmsa”, nova bankrotstva očekuju se i u evropskom korporativnom sektoru, uz procenu da će broj evropskih kompanija sa dugovima većim od aktive ove godine da se poveća za 12 procenata, s tim što dve trećine očekuje bankrot.
Svoje filijale u Evropi zatvaraju i velike transnacionalne kompanije.
Evropska centralna banka (ECB) je u decembru evropskim bankama podelila bezmalo pola milijarde evra, a u zamenu neformalno zatražila da kupuju obveznice prezaduženih zemalja zone evra. Zahvaljujući tome prinosi obveznica Irske, Španije i Italije su opadali, tako da su Evropljani više puta uspešno emitovali nove obveznice.