I pored mera nedostaje još 30 milijardi

Bez autora
Aug 14 2012

Uštedeti 100 milijardi dinara u narednih godinu dana, što je postavio kao cilj ministar finansija Mlađan Dinkić, teško je ako se ne ograniči rast plata i penzija, tvrde ekonomisti. Čak i ako se najavljeno ostvari, nedostaje više od 30 milijardi dinara koje bi mogle da se nađu ako se rast plata i penzija od oktobra bude usklađivao prema mogućnostima, a ne prema rastu cena kao do sada. Ekonomisti procenjuju da su realne mogućnosti zemlje za povećanje plata i penzija oko jedan do dva odsto, umesto šest, koliko će iznositi inflacija. Maksimalne uštede koje bi se mogle postići po novom načinu obračuna plata i penzija su oko 30 milijardi. Najbolje bi bilo da su plate i penzije zamrznute, ali ako to ne može, onda bi trebalo da rastu sporo. Najbrži i najefikasniji način da se postignu uštede jeste da se promeni model obračuna plata i penzija i da se povećaju porezi...

I pored mera nedostaje još 30 milijardiUštedeti 100 milijardi dinara u narednih godinu dana, što je postavio kao cilj ministar finansija Mlađan Dinkić, teško je ako se ne ograniči rast plata i penzija, tvrde ekonomisti.

Čak i ako se najavljeno ostvari, nedostaje više od 30 milijardi dinara koje bi mogle da se nađu ako se rast plata i penzija od oktobra bude usklađivao prema mogućnostima, a ne prema rastu cena kao do sada. Ekonomisti procenjuju da su realne mogućnosti zemlje za povećanje plata i penzija oko jedan do dva odsto, umesto šest, koliko će iznositi inflacija. Prema proceni ekonomiste Milojka Arsića, maksimalne uštede koje bi se mogle postići po novom načinu obračuna plata i penzija su oko 30 milijardi.

- Najbolje bi bilo da su plate i penzije zamrznute, ali ako to ne može, onda bi trebalo da rastu sporo. Najbrži i najefikasniji način da se postignu uštede jeste da se promeni model obračuna plata i penzija i da se povećaju porezi - kaže Arsić.

Mlađan Dinkić najavio je nedavno usvajanje izmena Zakona o budžetskom sistemu, kao i da neće biti zamrzavanja plata i penzija, ali ne i koliki će biti njihov rast. Najavljena poreska reforma, koja podrazumeva rast poreza na dobit sa 10 na 15 odsto, povećanje PDV-a na 20 odsto, kao i akciza, mogla bi da poveća prihode za 60 milijardi, procenjuju ekonomisti. Najavljeno je i povećanje poreza na dohodak, ali je zasad ono najveća nepoznanica.

Preko smanjenja broja državnih agencija, uključivanja samostalnih prihoda državnih agencija u budžet i veće kontrole javnih nabavki, za šta se takođe založio Dinkić, maksimalne uštede bi mogle biti 10 milijardi dinara prema procenama Fiskalnog saveta. Arsić kaže da je u cilju štednje, ali na rok od dve do tri godine, od najveće važnosti ukidanje subvencija i smanjenje broja zaposlenih u državnoj upravi.

Najveća razlika između Dinkićevih mera i onoga što je predložio Fiskalni savet ogleda se u tome što se Dinkićev model bazira više na povećanju poreza, dok Fiskalni savet traži da država smanji rashode. 

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik