Podatak da je na drumovima Srbije 2,3 miliona vozila, čak 150.000 više nego godinu dana ranije, dobri poznavaoci prilika na tržištu automobila objašnjavaju ovo pojačanim uvozom polovnih vozila. U prošloj godini prodato je oko 30.000 novih automobila, što je ogroman pad u odnosu na 2010. a katastrofalan u odnosu na 2008. u kojoj je prodato 57.000 vozila. Jasno je da su u situaciji kada su, uprkos neverovatnim popustima, i nikad nižim cenama, novi automobili za prosečnog kupca postali nedostižni, priliku iskoristili uvoznici polovnih vozila. Iz ovog posla, ipak, najveću korist imaju Slovenci, jer svako treće vozilo koje se uveze u Srbiju dolazi sa nekog placa polovnih vozila u Sloveniji, dok svako drugo vozilo koje je poreklom iz Italije, takođe stiže preko „dežele“. Pri tome su ta vozila, koja prodavci nude "na ime kupca" kako najčešće stoji u oglasima, znatno jeftinija nego ista takva na primer na auto-placevima u Nemačkoj.
Podatak da je na drumovima Srbije 2,3 miliona vozila, čak 150.000 više nego godinu dana ranije, dobri poznavaoci prilika na tržištu automobila objašnjavaju ovo pojačanim uvozom polovnih vozila.
U prošloj godini prodato je oko 30.000 novih automobila, što je ogroman pad u odnosu na 2010. a katastrofalan u odnosu na 2008. u kojoj je prodato 57.000 vozila. Jasno je da su u situaciji kada su, uprkos neverovatnim popustima, i nikad nižim cenama, novi automobili za prosečnog kupca postali nedostižni, priliku iskoristili uvoznici polovnih vozila, kaže za Novosti Miloš Petrović, predsednik Srpske asocijacije uvoznika automobila i delova.
Iz ovog posla, ipak, najveću korist imaju Slovenci, jer svako treće vozilo koje se uveze u Srbiju dolazi sa nekog placa polovnih vozila u Sloveniji, dok svako drugo vozilo koje je poreklom iz Italije, takođe stiže preko „dežele“. Pri tome su ta vozila, koja prodavci nude "na ime kupca" kako najčešće stoji u oglasima, znatno jeftinija nego ista takva na primer na auto-placevima u Nemačkoj.
Automobili koje Italijani ne mogu da prodaju Evropi zbog strogih ekoloških i poreskih zakona uzimaju Slovenci. Vozila se, zatim, doteruju i vizuelno i papirološki. Urade se limarijski radovi, malo se našteluje kilometraža i sve "kroz papire" sredi za carinu.
To što prodavac u Srbiji tvrdi da je automobil "malo prešao", a kao dokaz nudi servisnu knjižicu i kompjuterski pregled automobila u nekom od servisa nije nikakva garancija. Kilometražu je vrlo lako "vratiti", tvrdi za Novosti šef servisa "AK Balkan" Dragoslav Marković. Sve se lako odradi kompjuterom. Čak se falsifikuje i godina proizvodnje, koja je inače "ukucana" u šasiji, dodaje on