Da li i na koji način građani mogu preko naših banaka da uplate novac nekome u inostranstvu i koja je procedura za to, pitanje je koje je uvek aktuelno, naročito u ovo doba godine, kada mnogi šalju avans za letovanje u sopstvenoj režiji. U Narodnoj banci Srbije kažu da građani mogu sa svog računa kod banke u našoj zemlji da pošalju devize u inostranstvo (po osnovu poklona, pomoći, nasledstva ili rente) do iznosa od 10.000 evra mesečno, bez obaveze da banci podnose dokumentaciju kojom se dokazuje osnov plaćanja. Za prenos deviza u iznosu većem od 10.000 evra u obavezi su da banci dostave dokumentaciju propisanu Odlukom o uslovima za lične i fizičke prenose sredstava plaćanja u inostranstvo i iz inostranstva. Ako je reč o poklonu, to je ugovor o poklonu koji je overio nadležni organ, ako je reč o pomoći članu porodice, to je dokaz da član porodice živi u inostranstvu i da je reč o srodniku do trećeg stepena srodstva. Kod nasledstva je potrebno pravosnažno rešenje o nasleđivanju, a ako se radi o renti, to je dokument kojim je utvrđena obaveza izmirenja rente.
Da li i na koji način građani mogu preko naših banaka da uplate novac nekome u inostranstvu i koja je procedura za to, pitanje je koje je uvek aktuelno, naročito u ovo doba godine, kada mnogi šalju avans za letovanje u sopstvenoj režiji.
U Narodnoj banci Srbije kažu da građani mogu sa svog računa kod banke u našoj zemlji da pošalju devize u inostranstvo (po osnovu poklona, pomoći, nasledstva ili rente) do iznosa od 10.000 evra mesečno, bez obaveze da banci podnose dokumentaciju kojom se dokazuje osnov plaćanja.
– Za prenos deviza u iznosu većem od 10.000 evra u obavezi su da banci dostave dokumentaciju propisanu Odlukom o uslovima za lične i fizičke prenose sredstava plaćanja u inostranstvo i iz inostranstva. Ako je reč o poklonu, to je ugovor o poklonu koji je overio nadležni organ, ako je reč o pomoći članu porodice, to je dokaz da član porodice živi u inostranstvu i da je reč o srodniku do trećeg stepena srodstva. Kod nasledstva je potrebno pravosnažno rešenje o nasleđivanju, a ako se radi o renti, to je dokument kojim je utvrđena obaveza izmirenja rente – objasnili su u NBS, dok su i u poslovnim bankama za „Potrošač” objasnili proceduru uplate novca u inostranstvo, ali i koliko iznose provizije.
U Komercijalnoj banci kažu da građani mogu jednostavno da šalju sredstva nekome u inostranstvo, naravno, ukoliko su namene dozvoljene Zakonom o deviznom poslovanju.
– Preduslov za prenos je otvoren devizni račun u banci i podatak o računu primaoca u inostranstvu. U praksi, domaća fizička lica prenos najčešće obavljaju kao pomoć članu porodice u inostranstvu, pri čemu je dozvoljeno da do 10.000 evra mesečno transferišu bez podnošenja posebnih dokaza. Građani mogu i da plaćaju robu i usluge, isključivo za lične potrebe, uz odgovarajuću dokumentaciju (poput fakture ili ugovora). Najčešće su to plaćanja po osnovu školarine, turističkih usluga, kupovine knjiga ili kotizacije za seminare – navode u Komercijalnoj banci dodajući da transfer sredstava ka inostranstvu za fizička lica naplaćuju 0,8 odsto od iznosa transfera, odnosno najmanje 1.000 dinara, a najviše 30.000 dinara.
– Za transfere unutar naše grupe, odnosno klijenata kod Komercijalne banke Budva i Komercijalne banke Banjaluka, naknada iznosi fiksno pet evra – kažu.
Što se tiče Rajfajzen banke, procedura i uslovi su slični i slanje novca u inostranstvo, putem nostro doznake, vlasnici deviznih računa mogu da obave po osnovu troškova izdržavanja porodice, poklona, pomoći, plaćanja robe i usluga u inostranstvu...
– Za slanje novca u inostranstvo potrebni su podaci o primaocu, poput broja računa i naziva, kao i dokumentacija ukoliko je neophodna, kao što su faktura ili ugovor. Provizija se naplaćuje u skladu sa važećom tarifom i naknada iznosi 0,8 odsto, a najmanje 1.000 dinara – rekli su u Rajfajzenu.
Inteza takođe nudi građanima transfer novca iz zemlje u inostranstvo putem nostro doznake, za koju je neophodan otvoren devizni račun.
– Nostro doznake u visini do 10.000 evra mesečno se mogu slati bez dokumentacije na račune fizičkih lica u inostranstvu, najčešće kao pomoć ili poklon, dok je doznake u iznosima preko navedene cifre moguće uputiti samo članovima porodice uz dokumentaciju – pojasnili su u Intezi, dodajući da, kako bi se proces maksimalno ubrzao, dobro je da nalogodavac pre dolaska u banku zatraži instrukciju za plaćanje od primaoca sredstava koje će mu izdati inostrana banka.
– Osnovne informacije koje uglavnom sadrži svaka instrukcija za plaćanje, bez obzira na zemlju i banku, jesu ime i adresa banke, broj računa na koji će biti izvršena uplata i svift kod. Od podataka koji se odnose na primaoca sredstava potrebno je imati njegovo ime, prezime i adresu na kojoj boravi u inostranstvu – istakli su. Provizija za nostro doznaku po nalogu fizičkog lica u Intezi iznosi 0,6 odsto od iznosa, odnosno minimum 800, a maksimum 40.000 dinara.
U Sosijete ženeral banci su rekli da klijenti mogu da pošalju novac u inostranstvo svift transferom. Potrebno je da otvore tekući račun u evrima, kao i da prilože podatke o primaocu (ime, prezime, adresa, grad, država), podatke o inostranoj banci i svift kod, ukoliko postoji.
– Na osnovu ovih podataka, klijentu se zadužuje račun zajedno sa provizijom za transfer koja iznosi 0,8 odsto, odnosno najmanje 1.100 dinara. Primaocu će novac stići u roku od jednog do pet dana u zavisnosti od toga preko koje korespondentske banke se šalje. Kada novac ide preko naše korespondentske banke, leže na račun primaoca u roku od jednog dana – kažu u Sosijete ženeral banci.