Privatizacija preduzeća u restrukturiranju trebalo bi da se okonča do 31. maja, a ministar privrede Željko Sertić tvrdi da se taj rok neće produžavati, bez obzira na to što nijedno sa spiska od 502 preduzeća još nije privatizovano. Zakonom o privatizaciji je predviđeno da posle tog datuma prestane državna pomoć firmama, odnosno one više neće biti zaštićene od prinudne naplate. Preduzeća u restrukturiranju duguju 4,7 milijardi evra, od čega 2,4 milijarde evra državnim firmama i institucijama i još 2,3 milijarde evra komercijalnim poveriocima. Razmatraju se različiti modeli za određeni broj kompanija kojima 31. maja ističe zaštita od poverilaca, a jedan deo tih firmi je u velikim problemima. Radimo na tome da taj rok ispoštujemo, kako ne bi sve firme 1. juna završile u blokadi, rekao je ministar Sertić.
Privatizacija preduzeća u restrukturiranju trebalo bi da se okonča do 31. maja, a ministar privrede Željko Sertić tvrdi da se taj rok neće produžavati, bez obzira na to što nijedno sa spiska od 502 preduzeća još nije privatizovano. Zakonom o privatizaciji je predviđeno da posle tog datuma prestane državna pomoć firmama, odnosno one više neće biti zaštićene od prinudne naplate.
Preduzeća u restrukturiranju duguju 4,7 milijardi evra, od čega 2,4 milijarde evra državnim firmama i institucijama i još 2,3 milijarde evra komercijalnim poveriocima.
- Razmatraju se različiti modeli za određeni broj kompanija kojima 31. maja ističe zaštita od poverilaca, a jedan deo tih firmi je u velikim problemima - rekao je ministar Sertić.
- Radimo na tome da taj rok ispoštujemo, kako ne bi sve firme 1. juna završile u blokadi.
Prodaja preduzeća očigledno ne teče po planu koji su nadležni zacrtali, a najveći problemi su sporno vlasništvo zbog restitucije i činjenica da su mnoge fabričke hale pod sudskim sporom.
Direktor Agencije za privatizaciju Ljubomir Šubara smatra da je neophodno da se produže rokovi za privatizaciju kompanija u restrukturiranju.
- Ako ne dođe do prolongiranja rokova predviđenih zakonom o privatizaciji, imaćemo finansijski kolaps koji se meri milijardama dinara - objašnjava Šubara.
- Produženje rokova je neophodno da bi se za ta preduzeća, ovog puta, zaista pronašli kupci i da bi se zauvek završilo da procesom privatizacije u Srbiji. Nijedno preduzeće nije privatizovano u roku predviđenom tim zakonom, jer se od avgusta prošle do januara ove godine ništa po tom pitanju nije radilo.
Do sada su pripremljena svega četiri pilot-projekta privatizacije, i to FAP-a iz Priboja, "Krušik plastike" iz Osečine, preduzeća "Aleksa Šantić" i "C marketa".
Interesovanje
Od prijavljenih 1.700 zainteresovanih kompanija za privatizaciju preduzeća u restrukturiranju, svega 100 je ozbiljnih - kaže Ljubomir Šubara.
- Dakle, manje od 15 odsto ponuda je realno. Jedan student iz Kovina se javio da je zainteresovan za strateško partnerstvo za 130 firmi. Nekoliko ozbiljnih stranih kompanija zainteresovano je za privatizaciju, ali su se javili tek po isteku javnog poziva, zbog čega su odbijeni. Agencija sada nastoji da sa njima obavi razgovore da bi se videlo šta je njihov predlog i namera.